Karnawałowa Baloniada, czyli zajęcia otwarte w grupie BIEDRONEK

27 stycznia dzieci z gr. II BIEDRONKI razem ze swoimi rodzicami brali udział w zajęciach otwartych zorganizowanych przez mgr Katarzynę Niwę pt. „Karnawałowa Baloniada – matematyka na wesoło – wspieranie podstaw dziecięcego myślenia matematycznego poprzez wykorzystanie zabaw matematycznych”.  Dzieci wysłuchały wierszyka matematycznego „O Karnawale, który sprzedawał balony” (aut. Katarzyna Niwa). Musiały ustalić według treści utworu kolejność sylwet baloników na tablicy. Następnie przedszkolacy sami stali się balonikami w zabawie ruchowej o nazwie „Dmuchamy baloniki” (wg K. W. Vopla). Każdy z uczestników losował kopertę z zadaniem indywidulanym – dzieci czteroletnie musiały przeliczyć sylwety balonów i przyporządkować odpowiednią plakietkę z liczbą, natomiast dzieci trzyletnie segregowały sylwety według koloru i kształtu. Dzieci czekała niespodzianka – każde wybrało jeden karton, w którym były prawdziwe balony. Biedronki musiały ustawiać balon według instrukcji nauczycielki np. obok kartonu, na kartonie, za plecami itp. Zadania sprawiły dzieciom dużo radości. Na koniec dzieci ze swoimi rodzicami mogli ozdobić według własnej inwencji gniotki z balonów wypełnionych mąką ziemniaczaną. Mieli do dyspozycji różne materiały m.in.: cekiny, guziki, mazaki, kleje, druciki kreatywne, wstążki. Gotowe gniotki można było zabrać do domów.

Katarzyna Niwa