Biedronkowe przygody

W grupie II BIEDRONKI realizowany jest program własny autorstwa mgr Katarzyny Niwy pt.: „Biedronkowe przygody”. Ma on za zadanie rozbudzić w dzieciach twórcze myślenie, opierające się na niekonwencjonalnych i oryginalnych działaniach, kreatywność i dążenie do zmian. Aktywne uczestnictwo w proponowanych zajęciach ma być dla każdego dziecka wspaniałą zabawą, dawać zadowolenie, radość i satysfakcję. Poza tym ma pomagać w budowaniu pozytywnego obrazu – własnego „Ja”, czyli wzmacniać poczucie własnej wartości u dzieci.

Program obejmuje cykl zajęć poświęcony maskotce grupy – sympatycznej biedronce Martynce. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się jakie są zwyczaje biedronek, a także przeliczały ilość kropek na jej skrzydełkach. Po takim wprowadzeniu zajęcia dotyczą poznawania własnych możliwości, określanie mocnych stron. Dzieci brały również udział w zabawach, które podkreślają idee współpracy. Abstrakcyjne dla dzieci pojęcie poczucia własnej wartości jest na zajęciach przedstawiane jako siła człowieka.

Ostatnim elementem programu jest wspólne tworzenie Księgi Biedronkowych Przygód. Biedronka Martynka odwiedza dzieci w ich domach. Dzieci wspólnie z rodzicami opisują w Księdze kolejne przygody Martynki oraz tworzą do bajki ilustracje. W miarę możliwości rodzice lub inne bliskie dla dzieci osoby odczytują opowiadanie na forum grupy. Dzieci mają możliwość stać się bohaterem prawdziwej bajki i przeżywać z Martynką niesamowite przygody.

Katarzyna Niwa