Kącik Montessori w sali TYGRYSKÓW

Od jakiegoś czasu w sali grupy V jest zorganizowany kącik do ćwiczeń oparty na elementach metody Marii Montessori. Ćwiczenia praktycznego dnia służą wspieraniu dziecka w nauce samodzielności i niezależności.

Pedagogika Montessori oferuje wiele ćwiczeń, pomagających w nabywaniu praktycznych umiejętności. Mają one związek z pielęgnacją własnej osoby, otoczenia, wzmacnianiem więzi społecznych. Dzieci podczas zabaw swobodnych mogły brać z kącika tackę z wybranym zadaniem kształtującym nie tylko samodzielność, ale także sprawność manualną, koordynację wzrokowo – ruchową, spostrzegawczość, inwencję twórczą. Tygryski ćwiczyły m.in. zapinanie i odpinanie guzików oraz zamków błyskawicznych, przesypywanie różnych materiałów sypkich, poprawne nakrywanie to stołu, wiązanie butów. Najwięcej radości sprawiało dzieciom barwienie wody kolorowymi bibułkami i mieszanie kolorów za pomocą strzykawek.