Nie ma Wielkanocy bez pisanek

Nie ma Wielkanocy bez pisanek, kraszanek, malowanek. Kolorowe i zdobione jajka zajmują honorowe miejsce w koszyczku i na uroczystym świątecznym śniadaniu.
Chrześcijańska tradycja zdobienia jajek sięga 5000 lat wstecz, a wywodzi się z pogańskich obyczajów. Najstarsze umalowane jajko pochodzi z Mezopotamii. W Egipcie motywem zdobniczym były skarabeusze, w Australii strusie, w Chinach kwiaty wiśni, a w Sudanie na jajkach pisano cytaty z Koranu. Do Europy zwyczaj malowania pisanek przynieśli Persowie. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki zostały odnaleziona podczas wykopalisk na Ostrówku w Opolu.
Każdy region Polski wypracował własne techniki i wzory zdobienia pisanek wielkanocnych. W zależności od ozdób, które znajdują się na jajku, pisankom nadano odpowiednie nazwy.

Szczególne miejsce w zdobnictwie pisanek zajmują ornamenty roślinne i zoomorficzne. Na pisankach umieszczane są gałązki, kwiaty, szyszki, liście i owoce roślin, symbolizujące słońce, płodność oraz życie odradzające się na wiosnę. W kulturze ludowej koń, jeleń, ryba, baran, kogut symbolizowały płodność oraz męskie siły witalne. Ptaki, takie jak bocian, skowronek, jaskółka wiosnę, a gołąb – miłość i szczęście.
Dzieci z grupy BIEDRONKI również kultywują tradycje zdobienia jajek, wykazując się pomysłowością mieszania kolorów farb i inwencją twórczą. Serdecznie dziękujemy rodzicom dzieci za dostarczenie wydmuszek jaj.