Z życia pszczoły czyli warsztaty pszczelarskie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pszczoły, przypadającego 20 maja, dzieci z Przedszkola z BAJKA w Międzyborzu, uczestniczyły w dwudniowych, wyjazdowych warsztatach edukacyjnych, zorganizowanych na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Noclegowego w Chojniku.

 Podczas warsztatów, dzieci dowiedziały się: jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata; dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły; co to jest pszczela rodzina; czym jest ul;  kim jest pszczelarz; jak kiedyś, a jak dziś pozyskuje się miód pszczeli.

Z ust doświadczonych pszczelarzy, z Koła Pszczelarskiego w Sośniach, dzieci usłyszały historię bartnictwa oraz zobaczyły, w jaki sposób produkuje się miód, a także jakie są jego rodzaje oraz jakie rodzaje uli mogą występować. Podczas zajęć, dzieci miały możliwość założenia ochronnego stroju pszczelarza i zobaczenia narzędzi, jakimi posługuje się pszczelarz. W praktycznej części warsztatów, dzieci przygotowywały wyjątkowe świeczki z plastra wosku pszczelego oraz pszczele odznaki i magnesy. Ponadto, dzieci miały możliwość, bezpośredniej obserwacji przyrodniczej na wiosennej, kwietnej łące. Mogły z bliska zaobserwować bogactwo flory i fauny, jaka nas otacza i jak bardzo jest nam potrzebna do życia. Zwieńczeniem warsztatów, było sadzenie przez dzieci miododajnych drzew na terenie ośrodka. Każda grupa, posadziła swoje drzewo, które za kilka lat będzie domem dla pszczół. Warsztaty zakończyliśmy na słodkiej degustacji pysznego, zdrowego miodu.

W otoczeniu pięknej przyrody, 20 i 22 maja br. dzieci z grupy ŻABKI, TYGRYSKI, 0A i 0B, mogły poczuć klimat prawdziwej pasieki.

Serdecznie dziękujemy Państwu Marcinowi i Lucynie Śpigiel, Panu Michałowi Walendowskiemu oraz Panu Teofilowi Zającowi – Prezesowi Koła Pszczelarskiego w Sośniach, za przygotowanie i  poprowadzenie bardzo interesujących i pouczających warsztatów przyrodniczych.

Warsztaty zostały w pełni sfinansowane przez Radę Rodziców, działającą przy Przedszkolu BAJKA w Międzyborzu, za co serdecznie dziękujemy.