ARTYKUŁY DLA RODZICÓW

JAK ZADBAĆ O ZDROWIE PRZEDSZKOLAKA?

  • Codziennie zapewnij dziecku pobyt na powietrzu. Dzięki ruchowi (np.spacerom, jeździe na rowerze i zabawom na placu zabaw) wzrasta odporność układu immunologicznego.
  • W zimowe i jesienne dni chroń dziecko zarówno przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem. Ubieraj je tak samo ciepło, jak siebie, najlepiej “na cebulkę” – biegającemu maluchowi prawdopodobnie będzie cieplej niż Tobie i kilka warstw ubrania pozwoli dostosować je do zmieniających się warunków atmosferycznych oraz aktywności dziecka.
  • Słuchaj uważnie, kiedy dziecko mówi o swoich odczuciach związanych z temperaturą. Jeśli odmawia włożenia dodatkowego swetra, twierdząc że jest mu ciepło zapewne tak jest! Możemy to sprawdzić, dotykając jego karku – jeśli jest chłodny maluchowi może być zimno, jeśli rozgrzany – na pewno jest zbyt ciepło ubrany.
  • Przegrzewanie dziecka to główna przyczyna przeziębień infekcji w okresie jesienno-zimowym. Zbyt ciepłe ubieranie dziecka czy wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym spędza dużo czasu, zaburzają wewnętrzną termoregulacje – maluch szybciej marznie, źle znosi zmiany temperatur i z tego powodu… częściej choruje. Temperatura w domu powinna wynosić około 20 stopni, a w sypialni może być niższa. Pomieszczenia, w których przebywa dziecko należy. często wietrzyć.
  • Pamiętaj, że najwięcej ciepła organizm traci przez głowę i stopy. Odpowiednim zabezpieczeniem na spacerze będzie lekka czapka z polaru, “niegryzącej” dzianiny lub wełny. Jeśli dziecko nie lubi szalika, doskonale sprawdzi się wygodna “kominiarka”. Buty powinny być nieprzemakalne, na grubej podeszwie, ale lekkie; dobierając rozmiar, pamiętaj, że powinny się zmieścić w nich dodatkowe skarpetki -warstwa powietrza między nimi będzie mocniej izolowała od zimna.
  • W miarę możliwości zadbaj, by ubranie wierzchnie dziecka było nieprzemakalne. Kurtka powinna sięgać poniżej talii, a do zabawy na śniegu najlepszy będzie kombinezon. Pamiętaj o solidnych, ciepłych rękawiczkach (podczas zabaw na śniegu świetnie sprawdzą się narciarskie).
  • Motywuj dziecko do samodzielnego ubierania się. Dyskretnie obserwuj, jak radzi sobie z tymi czynnościami; pomagaj tylko wtedy gdy zachodzi taka potrzeba (w przypadku nieudanych prób). Rozmawiaj z nim na temat doboru ubrania odpowiedniego do panujących warunków atmosferycznych.
  • Jeśli dziecko ma nieprzemijające objawy przeziębienia i przez dłuższy czas jest zakatarzone, ma gorączkę, kaszel, bóle głowy czy kłopoty z pęcherzem – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być symptomy poważniejszej choroby, np. zapalenia oskrzeli lub płuc, i tylko lekarze w stanie ocenić, jaka terapia jest dla dziecka najkorzystniejsza.
TOP
Skip to content