WSZAWICA – JAK ZAPOBIEGAĆ I UNIKNĄĆ ZARAŻENIA

WSZAWICA – JAK ZAPOBIEGAĆ I UNIKNĄĆ ZARAŻENIA

***Najlepszym sposobem walki z wszami jest prewencja i profilaktyka.***

Pokutuje stwierdzenie, że wszawica związana jest z brakiem higieny i można jej zapobiec często myjąc głowę. To nieprawda. Obcinanie włosów, czy też codzienne mycie głowy nie zabezpiecza przed wszami. Dla wszy nie liczy się wiek, płeć, kolor ani długość włosów. Wszy chodzą również do prywatnych szkół i przedszkoli..


***Jak sprawdzać główkę dziecka?***


O ewentualnej obecności wszy możesz przekonać się poprzez przeczesanie wilgotnych włosów bardzo gęstym grzebieniem. Ważne, aby włosy były wilgotne, ponieważ wszy na suchych włosach bardzo szybko się przemieszczają.

Zacznij sprawdzać głowę od jej nasady, robiąc przedziałki co 1 – 2 cm. Wszy lubią wilgotne miejsca, dlatego zwróć szczególną uwagę na włosy za uszami i w okolicach karku.


Wszy mają wielkość 2 – 3,5 mm, wyposażone są w 6 chwytnych odnóży. Kształtem przypominają ziarna sezamu.


Gnidy są koloru białobrązowego i mają wielkość ziarenka piasku. Są mocno przytwierdzone do włosów. 


Bardzo istotna jest regularna kontrola włosów co najmniej raz na dwa tygodnie i Twoja szybka reakcja. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej i łatwiej pozbędziesz się wszy.


5 prostych zasad, by ograniczyć ryzyko zarażenia się wszami:

  • Szybka reakcja: Jeżeli zauważysz, że twoje dziecko cierpi na wszawice, nie czekaj – działaj. Pozbycie się wszy jest możliwe przy użyciu specjalnego preparatu dostępnego w aptece bez recepty. Ważne, aby był skuteczny zarówno wobec wszy, jaki trudniejszych do eliminacji gnid, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zakażenia. Wskazana jest również kontrola włosów na głowie wszystkich członków rodziny.
  • Wymiana informacji: poinformuj o wykryciu wszawicy wychowawcę, innych rodziców i przyjaciół Twojego dziecka. Tylko wspólna szybka reakcja zapobiegnie szerzeniu się zakażenia.
  • Odpowiednie uczesanie włosów: Związuj długie włosy dziecka na czas zabawy z rówieśnikami. Tak zwane “ciasne fryzury” to jeden ze sposobów ochrony przed wszami. Twoje dziecko będzie z pewnością dumne z warkocza, czy koczka zrobionego własnoręcznie przez ciebie.
  • Nie wymienianie się ozdobami do włosów: Co prawda zarażenie się tą drogą jest znikome, ale postaraj się przekonać dziecko, aby nie pożyczało i nie wymieniało się czapkami, grzebieniem ani gumkami do włosów z koleżankami i kolegami.
  • Regularne sprawdzanie włosów dziecka: Profilaktycznie i regularnie (co najmniej raz na dwa tygodnie) sprawdzaj włosy dziecka, by jak najszybciej wykryć i pozbyć się wszy. Jeżeli w otoczeniu grasuje wszawica rób to częściej.

By skutecznie pozbyć się wszawicy i jej zapobiegać potrzebne jest zaangażowanie wszystkich, zarówno rodziców, opiekunów jak i kadry pedagogicznej. Jedynie konsekwentne i wspólne działanie przyniesie pożądany efekt i wyeliminowania problemu.

TOP
Skip to content