Rok szkolny 2012/2013

GRUPA I – “KRASNOLUDKI” – wychowawczynie: mgr Monika Czysta, mgr Małgorzata Mazur.

Branas Aleksandra, Broszkiewicz Hanna, Czesnowski Bartosz, Ćwik Dominika, Hnatów Maja, Juskowiak Julia, Kędziora Maja, Kucharzak Barbara, Kupczak Jakub, Kusio Malwina, Pawlak Larysa, Piątek Hanna, Ryś Helena Maria, Sadowski Jakub, Sosnowska Julia, Szuster Antoni, Świerczyński Szymon, Świtoń Weronika, Walichnowska Agata, Wróbel Jan, Wróbel Natalia, Ziętek Gabriela, Dębowski Karol, Dynowska Antonina, Mencel Agata.

GRUPA II – “BIEDRONKI” – wychowawczynie: mgr Katarzyna Niwa, mgr Małgorzata Mazur.

Babarowski Marcel, Chrzuściel Maja, Duś Mateusz, Grobelny Patryk, Iwanek Adam, Klepacz Wiktoria, Kozikowski Filip, Lemiesz Jakub, Łacina Franciszek, Majcher Maja, Misiak Aleksander, Mroziński Dominik, Piotrowicz Roksana, Przybył Michał, Rachuta Aleksandra, Slanga Amelia, Solarz Zuzanna, Stempin Amelia, Sułkowski Daniel, Szumski Gracjan, Szymczyk Kamil, Walczybak Franciszek, Wojtczak Patryk, Wierzbicki Oliwier, Zajdler Milena, Żmuda – Adamska Wiktoria

 GRUPA III – “Motylki” – wychowawczyni: mgr Kinga Barczak.

Bacik Artur, Bukowska Paulina, Grzesiak Jakub, Grzesiak Zuzanna, Kiecka Krzysztof, Kiecka Szymon, Kraska Bartosz, Kupczak Zuzanna, Mencel Julia, Mikołajczyk Gabriel, Muszyński Łukasz, Nawrot Hubert, Nowacka Zofia, Pachocka Aleksandra, Podgórska Maria, Ryś Filip, Rządkowski Cyprian, Smółka Adrian, Stachowiak Julia, Stasiaczyk Wojciech, Stasiak Aleksander, Szuster Paweł, Wyrwas Hanna, Żak Zofia

GRUPA IV – “Żabki” – wychowawczynie: – mgr Marlena Świtoń, mgr Longina Mizera

Barczak Nikodem, Czerwińska Ola, Gońda Karol, Kusza Jagoda, Kuśnierczyk Julia, Lechowicz Tomasz, Leszczyszyn Matylda, Maraszek Nina, Mencel Miłosz, Michalski Dawid, Nowak Bartosz, Nowak Jakub, Pietrzak Filip, Robakiewicz Jakub, Robakiewicz Julia, Robakiewicz Maria, Ryś Hanna, Szczepanek Maja, Tabaczuk Natalia, Tomczyk Julia, Trzciński Adrian, Trzciński Bartosz, Wajnert Julianna, Walichnowski Szymon.

GRUPA V – “Tygryski” – wychowawczynie: – mgr Longina Mizera, lic. Anna Walotka

Dębowski Alex, Rychel Kacper, Dylewski Kacper, Dziwiński Tobiasz, Fiłończuk Kacper, Gąsior Kornel, Gruszczyński Aleksander, Kozikowski Kamil, Król Liliana, Kupis Dawid, Kuśnierczyk Amelia, Leśniak Julia, Matyszkiewicz Karol, Michalska Amelia, Pawłowski Marek, Sikorska Zuzanna, Wajnert Jerzy, Wolbach Wojciech


 • Dni otwarte w przedszkolu BAJKA

 • Pierwsze dni w przedszkolu

 


 • Sprzątanie świata

14 września 2012 roku dzieci  5 i 6 -letnie z naszego przedszkola wraz z wychowawczyniami wzięły udział w ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie świata”. Po śniadaniu dzieci w raz z paniami wyszły na plac przedszkolny. Początkowo obserwowały najbliższe otoczenie pod kątem estetyki, a następnie przystąpiły do prac porządkowych. Dzieci  zbierały i segregowały śmieci. Dzięki tego typu akcjom wychowankowie rozumieją potrzebę ochrony środowiska oraz zachowania porządku, w miejscu, gdzie przebywają.

 


 • Krasnoludki na placu zabaw

 

 • Dnia 24.09.2012r. przybyli do naszego przedszkola policjanci z Posterunku Policji w Międzyborzu.

Podczas spotkania przedszkolacy dowiedzieli się o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, podróżować samochodem, bawić w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. gdy zaczepia dziecko osoba dorosła, kiedy zauważy się pożar, itp.
Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia przedszkolaków, policyjny lizak oraz mało znane wszystkim kajdanki.
Uwieńczeniem spotkania z policjantami była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu, który na czas pobytu zaproszonych gości stanął w ogrodzie przedszkola. Każde dziecko miało okazję usiąść na chwilę za kierownicą, lub w tylnej części radiowozu. Ponadto przedszkolacy mogli włączyć i posłuchać sygnałów policyjnej syreny.

W podziękowaniu za ciekawe spotkanie, przybliżenie i usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego, bezpiecznej zabawy nasi podopieczni wręczyli policjantom podziękowanie oraz zaśpiewali piosenkę.

Największym jednak zainteresowaniem cieszył się wśród przedszkolaków pies policyjny, którego dzieci od razu polubiły widząc jaki jest posłuszny i uroczy. Zademonstrowana została pozycja w razie ataku psa.

Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z przedszkolaków nie będzie bał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.


 

 • Jesienny spacer dzieci z grupy “MOTYLKÓW” do lasu.

Wraz z nadejściem nowej pory roku, przedszkolaki wybrały się do pobliskiego lasu w poszukiwaniu pierwszych oznak nadejścia Jesieni. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Podczas wędrówki przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to dobra okazja, do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci. Gdy wróciliśmy do przedszkola, każde dziecko wypowiadało się na temat jesiennych darów, które znalazło podczas spaceru. Zebranymi na wycieczce „skarbami i darami” udekorowały przedszkolny „kącik przyrody”.

 


 

 • Wycieczka do Gołuchowa

Dnia 26 września 2012 r. dzieci sześcioletnie były na wycieczce krajoznawczo – turystycznej w Gołuchowie. Dzieci zobaczyły zwierzęta mieszkające w gołuchowskim parku: koniki polskie, daniele, dziki oraz żubry. Miały okazję również obejrzeć i zapoznać się z budkami lęgowymi dla ptaków oraz różnego rodzaju paśnikami. Podczas spaceru po lesie słuchały śpiewu ptaków i różnych głosów przyrody.

Dużą atrakcją wycieczki było zwiedzanie zamku oraz piknik na trawie w otoczeniu pięknych okazów drzew.


 

 • „Krasnoludki” na tropie jesieni.

Dnia 26.09.2012 roku dzieci z grupy „Krasnoludków” wraz ze swoimi paniami- Moniką Czystą oraz panią Dorotą Konieczną udały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego sadu. Dzieci, dzięki pani Alicji Żak poznały bliżej pracę sadownika, a także różne odmiany jabłek. Maluchy dzięki uprzejmości sadowniczki mogły również skosztować rosnących w nim jabłek. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały za jakże miłe spotkanie, w zamian za co otrzymały koszyk pełen jabłek.

Następnego dnia maluchy szukając kolejnych oznak jesieni udały się na spacer po okolicy Międzyborza, aby nazbierać do swojego „kącika przyrody” darów jesieni. Krasnoludki przechadzając się koło Komisariatu Policji oraz Urzędu Miasta i Gminy dostrzegły rosnący tam kasztanowiec i dąb. Dzieci nazbierały kosz pełen kasztanów, żołędzi, szyszek oraz jarzębiny. Do przedszkola wróciły lekko zmęczone, a zarazem pełne zapału do urządzania ze swoimi paniami kącika przyrody.

 


 

 • “Hipcio” z wizytą w przedszkolu.

Dnia 28 września przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny „O HIPCIU FLIPCIU, JEGO BRZUCHALU I AFRYKAŃSKIM, COROCZNYM BALU”. Spektakl opowiadał o tym, że „wyśmiewanie już nie w modzie”. Pokazywał, że w każdym jest coś dobrego i trzeba to odkryć. Zwracał też uwagę na to, że warto dbać o siebie, pracować nad swoją figurą i ładnie się ubierać. A to wszystko przy piosenkach, rozmowach z dziećmi, przy śmiesznych sytuacjach i wielu niespodziankach.


 • Dzień Chłopaka w przedszkolu

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola np: o Dniu Babci, Dniu Mamy, Dniu Taty czy o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. 28 września 2012 roku we wszystkich grupach grupach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczynki wręczyły chłopcom książeczki,  złożyły życzenia, uściskały i  ucałowały ich. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.


 • Gwizdek, alarm, dym, szybki pociąg, który dzieci tworzyły w każdej z sali, ucieczka z przedszkola, przyjazd wozu bojowego straży pożarnej – to tylko ćwiczenia w ramach ewakuacji próbnej, która odbyła się dzisiaj w naszym przedszkolu.

Nad wszystkim czuwali międzyborscy strażacy. Dzieci zachowały spokój, prawidłowo reagowały na sygnały i polecenia nauczycielek, a ewakuacja odbyła się zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego.

W nagrodę mundurowi opowiedzieli przedszkolakom o swojej pracy, pokazali sprzęt strażacki oraz opowiedzieli o tym, w jaki sposób ratują ludzi i zwierzęta, nie tylko podczas pożarów. Wizyta strażaków wzbudziła zainteresowanie dzieci, które miały możliwość poznać elementy wyposażenia wozu strażackiego, wejść do środka i obejrzeć wszystko z bliska. Dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega służba w straży pożarnej.

Ewakuacja próbna miała na celu sprawdzenie skuteczności sposobu informowania o zagrożeniu oraz reakcji pracowników i dzieci na alarm pożarowy, doskonalenie procedur ewakuacji, koordynacje działań nauczycieli i  innych pracowników przedszkola, zminimalizowanie możliwości wystąpienia paniki i jej skutków oraz zmierzenie czasu potrzebnego na opuszczenie budynku przez dzieci i pracowników.


 • Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka to uroczystość która na stałe zagościła w kalendarzu imprez przedszkolnych. Jest szczególnie ważna dla nowoprzyjętych dzieci. Odbywa się zazwyczaj dopiero w miesiącu październiku. To pozwala dzieciom zaaklimatyzować się do warunków przedszkolnych, zmiany otoczenia i zaakceptowania wychowawczyń jako „swoich pań” Dopiero wtedy gdy otarte będą „ostatnie łzy”, dzieci mogą deklarować swą przynależność do przedszkolnej rodziny.

Aby oddać doniosłość chwili, dzieci 10 października  przyszły do przedszkola w galowych ubrankach.

Dzisiaj przedszkolaki w obecności dzieci ze starszych grup oraz całego personelu zdawały pierwszy w życiu egzamin – śpiewały piosenki, recytowały wiersze, tańczyły.  Wszystkie “maluszki” wyśmienicie zdały test i zostały pasowane na przedszkolaków. Wielkimi brawami starsze dzieci przyjęły je do dużej społeczności przedszkolaków. GRATULUJEMY !

 


 • Dnia 12 października 2012 roku z okazji  “Dnia Edukacji Narodowej”, Rada Rodziców ufundowała tort dla pracowników przedszkola oraz wręczyła kwiaty. Dziękujemy!

Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Międzybórz otrzymali:

Dyrektor Przedszkola BAJKA – Pani Małgorzata Janicka

oraz Pani Małgorzata Mazur – nauczyciel.

 

Za wyróżniającą pracę dydaktyczno – wychowawczą i opiekuńczą , otwarty styl pracy oraz wdrażanie nowatorskich rozwiązań metodycznych nagrody Dyrektora Przedszkola otrzymały nauczycielki:

 1. Justyna Kędziora,
 2. Longina Mizera.

 

Za duże zaangażowanie na rzecz rozwoju przedszkola Nagrody Dyrektora Przedszkola otrzymali również pracownicy administracyjni i obsługowi:

 1. Elżbieta Leśniak,
 2. Dorota Konieczna,
 3. Halina Zamelek.

 

od lewej strony siedzą:

Longina Mizera, Ludwika Warkocz, Mirosława Binek, Kazimiera Surma, Małgorzata Janicka, Iwona Chrzanowska, Dorota Konieczna, Justyna Kędziora, Halina Zamelek.

od lewej strony w II rzędzie stoją:

Małgorzata Mazur, Krystyna Lemiesz, Elżbieta Warkocz, Barbara Witkowska, Kinga Barczak, Monika Czysta, Anna Paprota, Marlena Świtoń.

od lewej strony w III rzędzie stoją:

Katarzyna Niwa, Agnieszka Brodziak, Anna Walotka, Magdalena Wróbel, Katarzyna Sztul, Anna Żuberek, Witold Lechowicz, Jarosław Głowacki, Tomasz Barczak, Sebastian Michalski.


 • 18 października 2012 roku w naszym BAJKOWYM przedszkolu odbyła się ” Jesienna Biesiada Rodzinna”, wspaniała impreza, na której oprócz wychowanków placówki bawili się ich rodzice, młodsze lub starsze rodzeństwo, a czasami także dziadkowie.

Pikniki stały się już tradycją naszego przedszkola, bowiem pozwalają poznać się bliżej rodzicom, dzieciom i nam (personelowi przedszkola) z rodzicami. Pogoda wyjątkowo dopisała. Nie zawiedli również rodzice, którzy wspólnie ze swoimi pociechami brali udział w wielu zabawnych konkursach. Był rzut kasztanem do wiaderka, bieg na czas z ziemniakiem na łyżce, skoki w workach, tańce, pieczenie kiełbasek i śpiewy przy ognisku. Wspólna zabawa z rodzicami  wprowadziły miły i radosny nastrój tej uroczystości .

Rodzice wspaniale się bawili, a dzieci czuły się jak w drugim domu .

Dziękujemy wszystkim za udział w „Jesiennej Biesiadzie”. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas, przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.


Celem takiego spotkania było promowanie aktywności dzieci w konkurencjach 
i zabawach, zintegrowanie dzieci i rodziców poprzez aktywną współpracę oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

 


 • W czwartek, 25 października 2012 roku dzieci z grupy MOTYLKI w godzinach popołudniowych pojechały do Sycowa do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone  przez przedszkolaki z Przedszkola Sióstr Urszulanek im. Aniołów Stróżów z Sycowa.

Przedszkole Sióstr Urszulanek każdego roku świętuje ten uroczysty dzień zapraszając wszystkie Publiczne Przedszkola  ciesząc się, że Aniołowie są wśród nas… Program uroczystości składał się z dwóch części: przeglądu piosenki religijnej i konkursu plastycznego z motywem przewodnim: “Mój Anioł Stróż”. Na scenie wystąpiły dzieci z naszego przedszkola  oraz z placówek publicznych z terenu Miasta i Gminy Syców, jak również mali reprezentanci z Twardogóry i Kępna.


Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom pamiątkowy oraz słodkości.


 • 26.10.2012 roku do naszego przedszkola zawitał Teatrzyk z Kalisza – dzieci obejrzały przedstawienie “Wróbelek Elemelek”.

Spektakl dostarczył widzom wielu niezapomnianych wrażeń – było dużo powodów do śmiechu i radości. Serdecznie dziękujemy aktorom!

“Przygody Wróbelka Elemelka” zostały tak skomponowane, żeby poruszyć problemy dziecka wchodzącego w wiek szkolny. Elemelek przeżywa wiele ciekawych przygód. Aby nauczyć się pisać, idzie do szkoły Pani Sowy. Konieczna okazuje się również nauka przepisów drogowych i tu przychodzi z pomocą policjant ….

 


 • “Kolorowe liście Pani Jesieni”

Dnia 30 października 2012r. w grupie TYGRYSKÓW odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców przeprowadzone przez p. Justynę Kędziorę.  Wśród zaproszonych gości byli Rodzice i pani dyrektor. Zajęcia, których tematem było: “KOLOROWE LIŚCIE PANI JESIENI” rozpoczęły się wspólną zabawą dzieci. Następnie na przykładzie środowiska leśnego, dzieci poszerzyły wiedzę na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. W tym temacie wykazały się dużą wiedzą. Kolejnym zadaniem było wykonanie pracy plastycznej “Moje ulubione zwierzątko” z liści jesiennych. Dzieci wspólnie z rodzicami wykonały przepiękne prace. Nie zabrakło też wspólnej zabawy, tańca i piosenek o tematyce jesiennej.

Dziękujemy Rodzicom za przybycie i wspólnie spędzony czas!

 


 • W ostatnich dniach października, tuż przed Uroczystością Wszystkich Świętych i  zbliżającym się Świętem Niepodległości, przedszkolaki  z grupy “Motylki”, “Biedronki” odwiedziły cmentarz Parafii Rzymsko- katolickiej w Międzyborzu.

Wraz ze swoimi paniami zapaliły znicze na miejscach pamięci – mogiłach i krzyżach a także byłych pracowników przedszkola. Nie zapomnieliśmy  o zapaleniu zniczy na grobie pastora Jerzego Badury.


Celem wycieczki było  zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie.

11 listopada obchodzimy najważniejsze święto narodowe – Święto Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o bohaterskich czynach naszych przodków, patriotyzmie oraz o tym, że dzięki nim współcześnie możemy cieszyć się z życia w wolnym i demokratycznym kraju.

O godzinie 15.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w kościele Parafialnym  w Międzyborzu. Po Mszy nastąpił przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem a następnie wieczornica w Szkole Podstawowej.

11 listopada obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości – najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości, po 123 latach zaborów.W dniu 11 listopada delegacja dzieci z przedszkola wraz ze swoimi rodzicami, panią dyrektor i paniami wychowawczyniami uczestniczyły w obchodach Święta Niepodległości.

Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, pod Grobem Nieznanego Żołnierza, chociaż i nasze, międzyborskie uroczystości są dla nas nie mniej ważne.

Wczoraj odbyła się Msza za ojczyznę w Kościele parafialnym w Międzyborzu, złożenie kwiatów pod pomnikiem, wieczornica w Szkole Podstawowej, a dzisiaj, to jest 12 listopada uroczystość organizowana przez Przedszkole BAJKA w Międzyborzu – KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:

 • Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz, pan Jarosław Głowacki,
 • zastępca Burmistrza, pani Barbara Witkowska,
 • Przewodnicząca Rady Miejskiej, pani Krystyna Lemiesz,
 • zastępca Przewodniczącej, pan Witold Lechowicz,
 • pracownicy przedszkola,
 • mieszkańcy Międzyborza,
 • oraz nasze przedszkolaki wraz z rodzicami.

Gościem specjalnym KONCERTU był pan Wiesław Pyzalski – multiinstrumentalista. Artysta ten spośród wielu nagród i wyróżnień otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, List Gratulacyjny Ministra Edukacji Narodowej oraz został odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Dzieci z grup najstarszych, tj. z grupy III, IV i V wraz z wychowawczyniami również włączyły się do KONCERTU; dzieci z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki .

Grupa III MOTYLKI

Grupa IV ŻABKI

Grupa V TYGRYSKI

Podniosły i świąteczny nastrój udzielił się nie tylko młodym artystom – obecni na sali goście  byli bardzo wzruszeni i z zachwytem patrzyli na dzieci, które w tej podniosłej chwili pokazały, że potrafią z godnością uczcić ten szczególny dzień.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie na KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH i włączenie się do wspólnego śpiewu i przeżywania razem uroczystości, które są wyrazem szacunku dla wielkich postaci polskich dziejów, narodowych symboli i najważniejszych wartości.

Słowa podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, fundatorów występu Pana Wiesława Pyzalskiego.


 • 23 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, w naszym Przedszkolu  odbyła się uroczystość ku czci poczciwego, starego misia. Dzieci w tym dniu z wielką radością przyszły do przedszkola trzymając w ramionach pluszowego przyjaciela.

Z tej okazji w naszym przedszkolu zaroiło się od pluszowych misiów. Były te zupełnie malutkie misie, którego nosimy na szczęście w kieszeni czy też te wielkie, które trudno było nam objąć. Czy wreszcie te sławne misie o których mówi się wszędzie, niemal w każdej części świata jak: Kubuś Puchatek i Miś Uszatek. Uroczystość rozpoczęliśmy „Barwną Paradą misiów”, podczas której w rytmie muzyki, dzieci kolejno prezentowały swoje misie przyniesione z domu…


 • Cecylki 2012

Dnia 14 listopada 2010 roku w naszym  Kościele parafialnym dzieci z grupy “Biedronki” i “Motylki” brały udział w przeglądzie piosenki pod patronatem Świętej Cecylii. Do prezentacji dzieci przygotowały wychowawczynie grupy II Małgorzata Mazur, Katarzyna Niwa oraz grupy III  Kinga Barczak. Za występ dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami i słodkim upominkiem.

W naszym przedszkolu nie tylko mali artyści brali udział w CECYLKACH. Mamy również dorosłego artystę, pana Józefa Dembnego, który gra na akordeonie.


 • Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu. W zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci. W placówce zorganizowano tradycyjne andrzejki.
Na uroczystości pojawiły się Andrzejkowe Wróżki, które przy pomocy rekwizytów przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z repertuaru dziecięcego. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.


 • 5 grudnia 2012 roku dzieci 6- 5 -letnie wraz ze swoimi paniami wyruszyły do Wrocławia. Celem wycieczki było obejrzenie widowiska artystów moskiewskiej rewii na lodzie. Dzieci podziwiały fantastyczne, baśniowe przedstawienie oparte na motywach baśni pt: „Śpiąca Królewna”. Na przedszkolakach ogromne wrażenie zrobiły wspaniałe kostiumy aktorów, dekoracja, światła oraz efekty pirotechniczne. Wycieczka  dostarczyła dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń. 


Atutem spektaklu są barwne kostiumy, bogata oprawa scenograficzna i ciekawa choreografia. „ALEKO” teatr na lodzie istniejący od 35 lat założony został w Moskwie w 1977 r.. Dotąd ponad 900 dzieci przeszło przez próg tego teatru jako uczniowie i wykonawcy. Obecnie występują jako artyści w najsławniejszych rewiach i cyrkach na lodzie takich jak: World Disney Show, Holliday On Ice i Moskiewskim Balecie na Lodzie Wielu z nich jest wspaniałymi trenerami łyżwiarstwa figurowego w Australii, Stanach Zjednoczonych, Turcji i Niemczech. Zespół „ALEKO” trenuje młody, twórczy zespół trenerski, absolwenci Moskiewskiej Akademii Wychowania Fizycznego o specjalności jazdy figurowej na lodzie. Szefem zespołu trenerskiego jest trenerka Olga Kondraszowa.


 • MIKOŁAJKI

KRASNOLUDKI, BIEDRONKI, MOTYLKI

Do naszego przedszkola Święty Mikołaj nie przywędrował nocą, ale w słoneczny dzień grudniowy. Przybył później niż do innych dzieci, bo 7 grudnia.  Był to dzień długo wyczekiwany przez wszystkie przedszkolaki. Spotkanie z Mikołajem, który rozdaje prezenty jest tylko raz w roku, należy więc przygotować się do niego solidnie, aby otrzymać paczkę pełną niespodzianek. Na długo przed oczekiwanym dniem dzieci pisały listy do Mikołaja, rysowały rysunki, uczyły się wierszy i piosenek. I wreszcie nadszedł ten wyjątkowy dzień, do sali wszedł niezwykły gość – św. Mikołaj, niosący wór pełen paczek. Na twarzach przedszkolaków widać było wielką radość. Dzieci rozmawiały z Mikołajem, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły a na koniec mała “sesja zdjęciowa” .


MIKOŁAJU DZIĘKUJEMY!


 • ZABAWY BIEDRONEK NA ŚNIEGU

Tegoroczna zima przyszła bardzo szybko, dlatego przedszkolaki z grupy BIEDRONKI postanowiły skorzystać z jej uroków. Każdy przedszkolak miał przynieść do przedszkola odpowiedni strój zimowy kombinezon, rękawiczki, szalik, czapkę.” Po śniadaniu poszliśmy do szatni, aby przygotować się do wyjścia na śnieg. Gdy już byliśmy gotowi ruszyliśmy do naszego ogrodu. Radości było bardzo dużo, dzieci rzucały śnieżkami, turlały się po śniegu, robiły aniołki. Niestety nie udało się nam zrobić bałwana gdyż śnieg nie był mokry. Bawiliśmy się w “Balonika”, “Masz go” biegaliśmy po ogrodzie i cieszyliśmy się zimą.


 • “Biedronki” pieką pierniki

Dzieci z grupy „Biedronki” piekły pierniczki w przedszkolu. Zagniatały ciasto, wałkowały, wycinały kształty oraz ozdabiały lukrem i kolorową posypką. Upieczone  pierniczki będą ozdobą na świątecznym stole podczas spotkania jasełkowego w grupie z rodzicami.

Przygotowanie tych łakoci sprawiło dzieciom dużo radości i wprowadziło w radosny, spokojny nastrój świąt Bożego Narodzenia.


A oto przepis na pyszne pierniczki:

 

Ciasto:

 • 2 szklanki mąki
 • pól szklanki cukru
 • 2 kopiaste łyżki miodu
 • 1 jajko
 • 1 plaska łyżeczka sody oczyszczonej
 • 2 kopiaste łyki masła
 • przyprawa do pierników

Przesiać mąkę, wlać do niej gorący miód i zarobić ciasto łyżką. Dodać cukier, sodę i przyprawę do piernika, a po przestygnięciu masło i jajko. Dobrze wyrobić ciasto, aż będzie zupełnie gładkie. Odstawić pod przykryciem na godzinę, aby „odpoczęło”. Następnie rozwałkować na grubość ok. pół centymetra , podsypując mąką (ciasto jest dość lepkie) i wykonywać pierniczki. Można użyć gotowych foremek lub wycinać nożykiem dowolne kształty.

Układać  na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w gorącym piekarniku ok. 15 min. Polać lukrem i ozdobić kolorową posypką.


 • 17.12.2012

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres oczekiwany nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie Spotkania wigilijnego.

W tym roku spotkanie odbyło się 20 grudnia. Przygotowania zaczęły się dużo wcześniej nauką ról do Jasełek. Następnie były próby, pojawiła się pięknie przystrojona choinka oraz dekoracja, w której centralne miejsce zajęła stajenka ze żłóbkiem.

Nastrój świąteczny zagościł w sali, gdy zostały nakryte stoły, pojawiły się stroiki ze świeżych gałązek świerkowych, sianko pod obrusem, zawisła jemioła. Punktualnie o godzinie 11.00 pojawili się zaproszeni goście – panie emerytki, które pracowały w naszym przedszkolu. Dzieci z grupy BIEDRONEK i TYGRYSKÓW  wystawiły Jasełka opracowane przez Panie: Katarzynę Niwę oraz Justynę Kędziorę. Każdy z małych aktorów oddał hołd małemu Jezusowi jak umiał najpiękniej. Następnie Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Potem było  łamanie opłatkiem i składanie życzeń oraz śpiewanie kolęd. Przedszkolne kucharki: Ania Żuberek i Ania Paprota stanęły na wysokości zadania i stół zapełnił się wigilijnymi potrawami: barszczem, pierogami, rybą, makiełkami, śledziami, pierniczkami. Uśmiechnięte buzie dzieci, zadowoleni goście, wzruszeni pracownicy przedszkola, puste talerze to znak, że włożony wysiłek nie poszedł na marne, a Spotkanie wigilijne za rok odbędzie się na pewno.


 

 • Dnia 8 stycznia w sycowskim Centrum Kultury odbyło się wspólne kolędowanie dzieci przedszkolnych pod hasłem “Śpiewaj Panu kolędy”.

Przegląd został przygotowany przez Przedszkole Sióstr Urszulanek im. Aniołów Stróżów. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy BIEDRONEK, które zostały przygotowane przez panią Katarzynę Niwa i panią Małgorzatę Mazur. Dzieci miały okazję wystąpić przed liczną publicznością, władzami miasta Sycowa, swoimi Rodzicami oraz panią dyrektor. Przepięknie wykonały kolędę “Przybieżeli do Betlejem” oraz pastorałkę “Nasza kolęda”.


Dziękujemy Rodzicom za dowóz dzieci na miejsce festiwalu.


 

 • Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to święto ,o którym każdego roku pamiętają dzieci z Przedszkola BAJKA w Międzyborzu z grupy BIEDRONKI. Podczas uroczystości, które odbywają się z tej właśnie okazji  przedszkolaki prezentują swoje umiejętności wokalne, recytatorskie oraz taneczne.

W tym roku również swoimi występami mali artyści wyrazili wielką miłość i szacunek dla babć i dziadków oraz podziękowali za ciepło i dobroć, które otrzymują od nich każdego dnia.

Miłym zakończeniem spotkań był wspólny słodki poczęstunek okraszony upominkami zrobionymi własnoręcznie przez przedszkolaków, w wykonanie których włożyły wiele serca i starań. Goście byli bardzo wzruszeni występami wnucząt i w niejednym oku zakręciła się łezka.


To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy.

 

W grupie ŻABEK i TYGRYSKÓW spotkanie Babć i Dziadków z wnuczętami rozpoczęła słowami wstępu Pani Longina Mizera. Podopieczni pod kierunkiem nauczycielek przedstawiły jasełka, recytowały wierszyki, śpiewały wesołe piosenki i tańczyły. Oglądając małych aktorów serca wypełniały się dumą i wzruszeniem. Po programie artystycznym dzieci wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane upominki. Kiedy już trema i emocje opadły wszyscy usiedli do pysznego poczęstunku. Oddaliśmy się wspólnym rozmowom z kochanymi Dziadkami. Dzieci cieszyły się że mogły ugościć swoich najbliższych, którzy nie zawiedli i przybyli licznie. Uścisków i całusków była moc.


W piątek 18 stycznia 2013 roku do przedszkola przybyły ukochane Babcie i Dziadkowie z najmłodszej grupy KRASNOLUDKI . Zaproszonych gości przywitała nauczycielka pani Monika Czysta, składając  najserdeczniejsze życzenia. Przedszkolaki pięknie wystrojone zaprezentowały swoje programy recytatorsko-wokalne przed swoimi dziadkami. Wnuczęta swoim występem chciały podziękować babciom i dziadkom za opiekę, opowiadanie bajek, śpiewanie kołysanek oraz przytulanie i pocieszanie, kiedy mają zły humor.

Dziadkowie gorąco oklaskiwali wnuczęta, a niejednemu z nich zakręciła się łza w oku. Następnie seniorzy rodów zostali zaproszeni do stołu na słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w uroczystości.


 • Dziś w przedszkolu śpiew i tańce, tańczą różne przebierańce:)

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych milusińskich. Dla dzieci bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszym przedszkolu taki bal odbył się 22 stycznia.

Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki hawajskiej. Dziewczynki ubrane były w długie powłóczyste balowe suknie księżniczek czy też dam dworu, zaś chłopcy najczęściej wybierali strój Batmana, Spidermana, Pirata i Kowboja. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu.

 


 • 26 stycznia 2013 roku odbyła się zabawa integracyjna zorganizowana przez Radę Rodziców Przedszkola BAJKA.


 • Bal karnawałowy w przedszkolu: “ŻABKI”, “TYGRYSKI”

Wróżki i czarownice, piękne królewny i delikatne motylki, odważni kowboje i dzielni policjanci oraz wielu innych bohaterów bajek telewizyjnych i książkowych zawitało we wtorek, 12 lutego 2013r. do naszego przedszkola. Przedszkolaki wraz z paniami  tańczyły przy dźwiękach znanych dyskotekowych przebojów. Dzieci mogły wykazać się w różnych konkursach przygotowanych przez panie. Zabawa była naprawdę udana!!! Na każdego zmęczonego uczestnika balu czekał stół ze smakołykami.


 • Dnia 24 lutego dzieci z naszego przedszkola brały udział w II Powiatowym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej i Szkolonej ” Zimowa piosenka”, organizowanym przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Międzyborzu.

Przedszkole BAJKA reprezentowały dzieci 5 i 6- letnie: Jagoda Kusza, Natalia Tabaczuk, Ola Czerwińska, Szymon Walichnowski, Karol Gońda. Dzieci zaśpiewały piosenkę “Już się cieszą dzieci”. Otrzymaliśmy dyplom.


 • W dniu 26.02.2013r. w naszym Przedszkolu gościliśmy aktorów z kaliskiego Teatru, którzy zaprezentowali dzieciom bajkę pt. „Przygody śniegowego Bałwanka”.  

Dzieci z uwagą i zainteresowaniem śledziły losy głównego bohatera. W sposób entuzjastyczny wyrażały emocje, które towarzyszyły im podczas oglądania bajki. Na koniec, nagrodziły wykonawców uśmiechami oraz gromkimi brawami.


 • 2 marca 2013 r., dzieci 5-6 letnie z naszego przedszkola, brały udział w V Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej w Twardogórze. 

Bawiliśmy się wspaniale, dopingowali nas rodzice, wspierając okrzykami i hasłem: “Międzybórz górą!”.

Nasi zawodnicy dali z siebie wszystko. W czasie przerw, mieliśmy okazje oglądać występy  czirliderek. Nasze zmagania zostały nagrodzone dyplomem, medalami i pucharem, który wręczył osobiście Burmistrz Twardogóry. Te wydarzenia na długo pozostaną w naszej pamięci.


 • ” W zdrowym ciele zdrowy duch”.

W dniu 06.03.2013 roku w grupie II BIEDRONKI odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców z udziałem dzieci. Zajęcie pt: “Wspólna gimnastyka, radość i muzyka” było prowadzone przez panią Małgorzatę Mazur metodą ruchu rozwijającego się W. Sherborne. Dzieci jak i rodzice bardzo chętnie brali udział w zajęciu.


 • Dzień kobiet w przedszkolu

8 marca nie zapomnieliśmy o miłych dziewczynkach i paniach z naszego najbliższego otoczenia. Chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom, nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów. Dzieci wykonały prace plastyczne zadedykowane paniom, w które włożyły wiele zaangażowania. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni 🙂
Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech. Jeszcze raz wszystkim dziewczynkom, mamom i paniom dedykujemy wierszowane życzenia:

“Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.

Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek –
To jest od chłopców upominek”

Życzymy najpiękniejszych dni przepełnionych słońcem i ciepłym uśmiechem:)

 


 • TO JUŻ VII GALA  TANECZNA PRZEDSZKOLAKA,

 w której udział wzięły dzieci z grupy “MOTYLKÓW i BIEDRONEK “z naszego przedszkola. To szczególne wydarzenie miało miejsce w sobotę 9 marca w Hali Widowiskowo – sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W tańcu reprezentowało nas 11 przedszkolaków. W niezwykle dostojny sposób 5 – letnie dzieci zaprezentowały nasze dziedzictwo kulturowe i taneczne. Wszystkie dzieci biorące udział w gali otrzymały upominki i pamiątkowy dyplom.

Gratulujemy dzieciom wspaniałego występu !


Szczególne podziękowania składamy pani Kindze Barczak za inspiracje choreograficzne, rodzicom za poświęcony czas w sobotnie przedpołudnie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia gali.


 

 • Kącik przyrody w grupie “Żabki”.

W marcu dzieci zakładały kąciki  przyrody w swoich salach. Starszaki poznały sposób wysiewu nasion i warunki niezbędnie do wzrostu roślin. Rozpoczęły też eksperyment przyrodniczy, podczas którego dzieci  będą obserwować w jaki sposób zmienne warunki wpływają na możliwość wykiełkowania i wzrost roślin.


 • W grupie „Biedronek” realizowany jest autorski program mgr Katarzyny Niwy pt.: “Biedronkowe przygody”.

Ściśle nawiązuje on do postulowanego twierdzenia, iż kształtowanie postawy twórczej jest obowiązkiem współczesnego wychowania. Ponadto program ten wypływa bezpośrednio z zadania roku realizowanego w bieżącym roku szkolnym w Przedszkolu BAJKA w Międzyborzu.
Program „Biedronkowe przygody” ma za zadanie rozbudzić w dzieciach twórcze myślenie, opierające się na niekonwencjonalnych i oryginalnych działaniach, kreatywność i dążenie do zmian w efekcie których mają powstać nowe jakości. Aktywne uczestnictwo w proponowanych zajęciach ma być dla każdego dziecka wspaniałą zabawą, dawać zadowolenie, radość i satysfakcję. Poza tym ma pomagać w budowaniu pozytywnego obrazu – własnego „Ja”.

Jednym z elementów opisanego programu jest stworzenie przez dzieci wspólnej „Księgi Biedronkowych Przygód”. Każde dziecko ma możliwość zabrania do domu wspomnianej Księgi. Wspólnie z rodzicami i bliskimi dzieci wymyślają kolejne przygody sympatycznej biedronki Martynki. Zapisują je w Księdze i tworzą ilustrację do bajki wybraną techniką plastyczną. Następnie rodzice odczytują opowieść całej grupie podczas wizyt w przedszkolu.


 • 19 marca 2013 roku dzieci z naszego przedszkola pojechały do Sycowa na Festiwal Piosenki o Zdrowiu. Organizatorem Festiwalu było Publiczne Przedszkole nr 3 im. Małego Księcia w Sycowie. Celem festiwalu była promocja zdrowego stylu życia oraz bezpieczeństwa dzieci a także umożliwienie dzieciom uzdolnionym wokalnie zaprezentowanie swoich umiejętności.
  II FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU PT: “BEZPIECZNY ŚWIAT PRZEDSZKOLAKA”

Franciszek Walczybak, Oliwier Wierzbicki, Amelia Slanga, Helena Ryś, Aleksandra Branas, Aleksandra Rachuta.


 • 20 marca 2013 roku dzieci z grupy MOTYLKI  w godzinach popołudniowych pojechały do Sycowa aby uczestniczyć w przeglądzie artystycznym “ŻYCIE JEST NAJPIĘKNIEJSZĄ Z BAJEK”. Organizatorem było Przedszkole Nr 1 im. Koszałka Opałka. Dzieci świetnie zaprezentowały się, za co otrzymały gromkie brawa, dyplom i książeczkę. Dziękujemy Rodzicom za uczestnictwo oraz dowóz dzieci.

 • Dnia 20 marca 2013 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury placówki oświatowe i społeczności wiejskie przedstawiły prezentację stołów oraz palm wielkanocnych.

W tym przeglądzie, jak co roku nasze przedszkole również brało udział.


 • 21 marzec to dzień wyczekiwany chyba przez wszystkich. Po długiej i mroźnej zimie, chcemy ciepła, kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków. Dzieci z paniami przygotowywały się już od dłuższego czasu, by powitać uroczyście Wiosnę.

Dzieci z grupy “Motylki” wspólnie z panią przygotowały dla wszystkich dzieci inscenizacje pt. „Wróżki Pani Wiosny”. Następnie pani z grupy „Biedronki” zapoznała  dzieci  ze staropolskim obyczajem  „Zielonego gaika”. Gaikiem nazywano zieloną gałąź sosnową lub świerkową ustrojoną we wstążki, jabłka, kolorowe wydmuszki z jaj, które były wyobrażeniem nadchodzącej wiosny. Dzieci odtańczyły taniec i zaśpiewały piosenkę. Starszaki natomiast zaprezentowały  Marzannę i opowiedziały  kolegom, czego jest symbolem.

W tym dniu wszystkie dzieci i panie ubrane były na zielono. Nawet panie kucharki w zielonych bluzeczkach ugotowały dzieciom  zielone dania: zupka groszkowa i pyszna suróweczka do drugiego dania również  zielona. Było pyszne!


 • Zajączek w przedszkolu

Na kilka dni przed Wielkanocą przynosimy do przedszkola koszyczki, które dekorujemy bibułką. Niestety w środę, tuż przed świętami koszyczki zginęły. Z pozostawionego listu dowiedzieliśmy się, że koszyczki zabrał Zajączek, ale zapomniał, gdzie je zostawił i prosi nas o pomoc w ich odnalezieniu. Pełni zapału wyruszyliśmy na poszukiwania koszyczków.

 


 • Dziękujemy za upominki i miłą zabawę.

Dnia 18 kwietnia 2013 roku w związku z omawianą tematyką zajęć dzieci z grupy ŻABKI wraz z wychowawcą panią Marleną Świtoń wybrały się na wycieczkę do lasu. Celem wycieczki było zachęcanie dzieci do dbania o przyrodę. Przedszkolaki rozpoznawały gatunki drzew i podziwiały piękno otaczającej przyrody. W drodze powrotnej wszystkie dzieci otrzymały odznakę “Przyjaciela przyrody- czterolistną koniczynkę”.


 • Piknik wiosenny w grupie BIEDRONKI

17 kwietnia dzieci z grupy BIEDRONEK postanowiły skorzystać z długo wyczekiwanej wiosennej pogody i wyruszyły na wycieczkę do pobliskich Kątów Śląskich. Każde dziecko wyposażone w plecak z prowiantem i dobrym humorem grzecznie wysłuchało uwag o zasobach bezpiecznej zabawy podczas pieszej wycieczki. Podczas spaceru dzieci podziwiały budzącą się do życia przyrodę. Po przybyciu na miejsce odbył się wiosenny piknik. Oprócz zabaw z piłkami, obręczami i chustą animacyjną dzieci korzystały z huśtawek i zjeżdżalni oraz organizowały sobie wyścigi na boisku. Było dużo śmiechu i radości, a pogoda sprzyjała zabawie. Tego dnia z racji Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości grupę odwiedziły uczennice Szkół ponadgimnazjalnych z Międzyborza i Sycowa, które również uczestniczyły w wycieczce.


 • Przedszkolne ABC zdrowia!

Pod takim hasłem 25 kwietnia w godzinach popołudniowych w grupie „Krasnoludki” odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców dzieci uczęszczających do tej grupy. Maluchy wraz ze swoimi rodzicami obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. „Witaminowa kraina” dzięki czemu dowiedziały się jak ważną rolę w życiu każdego, zarówno młodego jak i dorosłego człowieka odgrywają witaminy. Następnie pani Monika zaprosiła wszystkich przybyłych gości do wspólnej zabawy. Przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami brały udział w zabawach ruchowych z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborn.  Maluchy miały również okazję dowiedzieć się jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa ruch. Podczas zabaw na twarzach rodziców jak i dzieci niejednokrotnie gościł uśmiech co może świadczyć, iż zajęcie było udane.


 • Wiosenny piknik w grupie TYGRYSKÓW

W piękny wiosenny dzień dzieci wraz z panią Anią i Magdą wybrały się na piknik. Starszaki bardzo fajnie się bawiły. Chłopcy grali w piłką, dziewczynki skakały na skakankach. Po wspaniałej zabawie wszyscy odpoczywali w cieniu na kocyku zajadając ciasteczka. Było dużo śmiechu, radości i zadowolenia.


 • ŚWIĘTO 3 MAJA

Święto rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy uroczystości w przemarszu udali się pod pomnik, gdzie delegacje składały kwiaty.

Nasze panie  wraz z dziećmi wręczali chorągiewki wykonane przez starszaków międzyborskiej społeczności.


 • 16 maja 2013 roku dzieci z grupy “Żabki, Tygryski” reprezentowały nasze przedszkole na VI Międzyprzedszkolnym Festiwalu Pieśni i Tańca “Raz na ludowo” zorganizowanym przez Publiczne Przedszkole z grupą żłobkową im. Cz. Janczarskiego w Sycowie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Syców.

Celem festiwalu jest propagowanie pieśni i tańca ludowego jako wartości związanej z tradycją kultury narodowej w aspekcie tożsamości regionalnej oraz możliwości prezentacji uzdolnień artystycznych. Piosenkę “Czarny baran” pięknie zaśpiewał Filip Pietrzak i Karol Gońda a w wielkopolskim tańcu ludowym swoje zdolności przedstawiły dziewczynki z grupy “Żabki” Julia Tomczyk, Nina Maraszek, Matylda Leszczyszyn, Ola Czerwińska, Jagoda Kusza, Natalia Tabaczuk, oraz chłopcy z grupy “Tygryski” Aleksander Gruszczyński, Kacper Rychel, Kacper Fiłończuk, Tobiasz Dziwiński, Kamil Kozikowski, Marek Pawłowski. Wspaniałe występy dzieci zostały nagrodzone pucharem, dyplomem, oraz upominkami dla dzieci.

Dzieci przygotowały panie: Longina Mizera, Anna Walotka.

Dziękujemy Rodzicom za uczestnictwo w Festiwalu oraz dowóz dzieci.

 


 • Corocznie 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.  Dzień Ojca obchodzi się z kolei 23 czerwca.

Właśnie 21 maja 2013 r. w naszym przedszkolu w grupie III “Motylki” odbyła się uroczystość przeznaczona dla rodziców i opiekunów dzieci. Z okazji Dnia Mamy i Taty w sali, w której zwykle bawią i uczą się przedszkolni wychowankowie, pojawili się ich najbliżsi. Z niecierpliwością oczekiwali na wyjście przejętych skarbów.

Młodzi estradowcy również gorączkowo tupali nogami i  oczekiwali na swoją ważną prezentację.
Dzieci, dziękując, wyrażając szacunek i miłość wobec rodziców, wystąpiły w ciekawym programie artystycznym. Przedszkolaki pod czujnym okiem  wychowawczyni ―pani Kingi Barczak, tańczyły, śpiewały i recytowały ciepłe słowa w stronę jakże wyjątkowej publiczności. Niektórym mamom kręciły się łzy w oczach, tatowie zaś dziarsko dopingowali swoich synów i córki.
Po długim i zajmującym występie dzieci podbiegły do stolików zajmowanych przez najważniejsze osoby w ich życiu. W podzięce podarowały mamom i tatom laurki z uwidocznionym kwiatem. Uściskom nie było końca.
Nagrodą dla wszystkich był poczęstunek. Zmęczeni po pracy rodzice mogli ożywić się nieco tradycyjną kawą i pysznymi ciasteczkami.


Mama – to jedno słowo ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, to ona dała nam największy skarb- życie. Mama jest bardzo ważna, ale na drogach świata, razem z nią towarzyszy dzieciom- przyjaciel tata. Aby wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć 22 maja dzieci z grupy “Krasnoludków” przygotowane przez panią Monikę Czystą oraz Dorotę Konieczną wystawiły uroczystą akademię z okazji ich święta. Maluchy wcielając się w różne postacie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na niejednej twarzy zagościł uśmiech, popłynęły łzy wzruszenia, a całość została nagrodzona gromkimi brawami. Po uroczystej akademii dzieci wręczyły rodzicom wykonane własnoręcznie upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek przy kawie i herbacie.


Dzień Mamy i Taty w grupie BIEDRONKI

Jak zwykle Dzień Mamy i Taty dostarczył wiele wzruszeń, pozwolił też rodzicom obejrzeć popisy swoich pociech. Taka uroczystość odbyła się 23 maja w Przedszkolu BAJKA w grupie Biedronki.
Dzieci recytowały pięknie wiersze oraz śpiewały piosenki dla rodziców. Wszystko przeplecione było wesołymi i skocznymi  tańcami. Na koniec każdy z rodziców dostał prezent własnoręcznie zrobiony przez dzieci.


Dzień Mamy i Taty w grupie TYGRYSKI

Dnia 23.05.2013r w grupie “Tygryski” obchodziliśmy uroczyście święto Mamy i Taty. Dzieci przedstawiły Rodzicom specjalnie przygotowany program artystyczny. W czasie spotkania panowała miła atmosfera. Każdy przedszkolak najpiękniej jak tylko umiał wystąpił dla zaproszonych gości.Na zakończenie spotkania, co stało się już tradycją, każdy przedszkolak wręczył swoim rodzicom własnoręcznie wykonany upominek. Uroczystość przygotowały panie: Anna Walotka, Magdalena Wróbel.


 • Dni Międzyborza

 • XI Dziecięca Olimpiada Sportowa

28 maja 2013 r., dzieci z naszego przedszkola brały udział w Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej w Sycowie zorganizowanej przez Publiczne Przedszkole nr 3 im. Małego Księcia.

Nasi zawodnicy w konkurencjach sportowych dali z siebie wszystko.

Wszyscy świetnie bawiliśmy się. Nasze zmagania zostały nagrodzone dyplomem i pucharem.

Czujemy się zwycięzcami.

Te wydarzenia na długo pozostaną w naszej pamięci.


 • Dnia 06.06.2013 roku dzieci z grupy “Żabki, Tygryski” wraz z wychowawczyniami pojechały do kina Korona we Wrocławia na film animowany pt: ” Tajemnica zielonego królestwa”.

Film bardzo spodobał się przedszkolakom. Po filmie wybraliśmy się do McDonald/a na obiad. Dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń, bardzo zadowoleni i już od “progu” przekazywały relacje swoim rodzicom.


 • W dniu 07 czerwca 2013 roku dzieci z grupy “Krasnoludki, Biedronki” pojechały do Bajkolandu w Ostrzeszowie.

Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. W Bajkolandzie dzieci bawiły się na dmuchanym zamku, bajkowej karuzeli, korzystały z salonu a najwięcej radości dostarczyły im kolorowe labirynty i zjeżdżalnie, które prowadziły do basenów z piłeczkami. Było wspaniale!!!

 


 • Dnia 14 czerwca 2013r. dzieci z grupy “Żabki i Tygryski”  pod opieką nauczycielki wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej.

Ponieważ przedszkole promuje zasady bezpieczeństwa wszystkie sześciolatki i siedmiolatki ubrane w odblaskowe kamizelki swoim wyglądem głosiły zasadę „ jestem widoczny – jestem bezpieczny”.

W szkole dzieci zostały powitane przez panią dyrektor. Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie szkoły. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały zajęcia, porównywały wygląd klasy z salą przedszkolną.
Na zakończenie wizyty wicedyrektor szkoły serdecznie zapraszała dzieci do tego, aby od 1 września w szkole rozpoczęły kolejny etap swojego życia i kolejny etap edukacji.
Przedszkolaki wyniosły wiele pozytywnych wrażeń z pobytu w szkole, i zarówno siedmiolatki  stwierdziły, że chcą już iść do szkoły.


 • Sześciolatki żegnają Przedszkole!

19 czerwca o godz. 16:00 w MGOK w Międzyborzu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie dzieci z grupy IV “Żabki” i V “Tygryski”. Na uroczystość przybyli rodzice, babcie, dziadkowie i zaproszeni goście. Dzieci przedstawiły program artystyczny w którym zaprezentowały swoje umiejętności: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły Poloneza. Pięknie podziękowały również pracownikom placówki za cały spędzony w przedszkolu czas.

Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki, płytę CD ze specjalnie przygotowanym kolażem zdjęć oraz słodkie upominki.

Dyrektor przedszkola Pani Małgorzata Janicka podziękowała Rodzicom za zaangażowanie w życie przedszkola oraz nauczycielom i pracownikom za ich trud włożony w edukację dzieci. Na koniec uroczystości podczas sesji zdjęciowej wybrzmiewały słowa piosenki:

“Tak niedawno żeśmy się spotkali,

a już pożegnania nadszedł czas.

Tyleśmy ze sobą przeżywali,

a dziś już wspomnienia łączą nas.

My dziś z piosenką pożegnamy Was

niech ta piosenka stale łączy nas.

Gdy usłyszycie tej melodii ton

niech w sercach Waszych radość budzi on.”

 

Nagrody Dyrektora otrzymały: Longina Mizera, Justyna Kędziora, Anna Walotka, Marlena Świtoń, Magdalena Wróbel oraz Agnieszka Brodziak.Życzymy udanego wypoczynku i dużo słońca podczas wakacji.

Dyplomy z podziękowaniem otrzymali Rodzice: 

 • Anna Dylewska
 • Mariola Gąsior
 • Emilia i Łukasz Trzcińscy
 • Elżbieta Leśniak
 • Sławomira Gońda
 • Izabella i Rafał Wajnert
 • Renata Wajnert
 • Edyta Michalska
 • Izabela Dębowska
 • Dorota Pawłowska
 • Magdalena Leszczyszyn
 • Agnieszka Walichnowska
 • Dagmara Gajda – Robakiewicz
 • Maria Kupis
 • Robert Gąsior
 • Irena i Krzysztof Sikorscy
 • Magdalena Ryś
 • Justyna Mencel
 • Anna i Krzysztof Tabaczuk
 • Magdalena Gruszczyńska

 • Wycieczka do biblioteki

W czwartek, 20 czerwca 2013 roku dzieci z grupy ŻABKI i TYGRYSKI wybrały się do biblioteki.

Wizyta miała na celu zapoznanie się z biblioteką, książkami. Dla większości dzieci nie było to pierwsze spotkanie w naszej instytucji. Na początek pani bibliotekarka zapoznała przedszkolaków z zasadami przebywania w bibliotece. Dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki, jak wygląda karta czytelnika  i książki. Przedszkolaki mogły przejść między regałami , aby obejrzeć księgozbiór.

Zwiedziły też wypożyczalnie i czytelnie dla dorosłych. Dzieci zachowywały się wzorowo, zadawały wiele pytań, oraz obiecały, że będą bibliotekę częściej odwiedzać.


 • Pięciolatki żegnają przedszkole!

Czas leci nieubłaganie i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy progi przedszkola, dziś szykują się do rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu – edukacji szkolnej.

20 czerwca o godzinie 16 w naszym przedszkolu odbyło się zakończenie roku dla pięciolatków. W tym roku żegnamy się z  grupą – MOTYLKI. Z tej okazji pięciolatki przygotowały akademię pożegnalną, na którą zaproszeni zostali wszyscy rodzice najstarszych przedszkolaków.

Wszystko rozpoczęło się od przywitania zaproszonych gości, pani dyrektor, rodziców. Następnie była część artystyczna i pięknie odtańczony przez starszaków Polonez.

Na koniec przyszedł czas na nagrody i podziękowania. Każdy absolwent dostał książkę i pamiątkowy dyplom. Pani dyrektor dziękowała też rodzicom za szczególne zaangażowanie w pracę przedszkola i oczywiście nauczycielom za ich ogromny trud włożony w edukację małych podopiecznych.

Pożegnania zawsze są trudne, ale to pożegnanie zawiera w sobie obietnice przygody jaką jest przecież dorastanie. Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na ustach, życzymy Wam drogie pięciolatki

POWODZENIA W SZKOLE!

Bez nazwy

Opracowała: Elżbieta Leśniak

Przełożył: Sebastian  Michalski

 

 

 

 

 

TOP
Skip to content