Rok szkolny 2013/2014

GRUPA I -“KRASNOLUDKI” – wychowawczynie: mgr Marlena Świtoń, mgr Justyna Kędziora

Barczak Sara, Duś Piotr, Dymała Hanna, Hnatów Amelia, Ilińska Pola, Jaworski Szymon, Kamiński Jakub, Kowalski Adam, Kowalski Aleksander, Kudła Julia, Lecheta Maja, Matysik Hanna, Modrzejewska Olga, Nowicki Aleksander, Nowicki Sebastian, Pawłowski Tobiasz, Piotrowicz Martyna, Podgórska Zofia, Rabiega Hanna, Ryś Aleksandra, Ryś Magdalena, Sikora Cyprian, Stasiak Hanna, Świtoń Bartosz, Wiśniewska Alicja, Zapeński Bartosz.

GRUPA II – “BIEDRONKI” – wychowawczynie: mgr Kinga Barczak, mgr Justyna Kędziora

Dajczer Jagoda, Dębowski Karol, Dylewski Łukasz, Dynowska Antonina, Gawin Gabriel, Gomółka Jan, Gomółka Tomasz, Guzenda Hubert, Hendrykowska Nikola, Jamrozik Jedrzej, Ilski Franciszek, Jasiak Wiktor, Karkoszka Amelia, Krawczyk Klaudia, Kołaczyk Przemysław, Kusio Malwina, Mencel Agata, Nowacka Maria, Nowacki Sebastian, Olszowski Wojciech, Skowron Inga, Szuster Antoni, Ślanga Hanna,Wróbel Jan.

GRUPA III – “Motylki” – wychowawczyni: mgr Longina Mizera

Branas Aleksandra, Broszkiewicz Hanna, Ćwik Dominika, Czesnowski Bartosz, Grzesiak Jakub, Hnatów Maja, Juskowiak Julia, Kędziora Maja, Kiecka Krzysztof, Kwiatkowski Filip, Kucharzak Barbara, Kupczak Jakub, Łacina Franciszek, Misiak Wojciech, Pawlak Larysa, Piątek Hanna, Ryś Helena, Sadowski Jakub, Sosnowska Julia, Świtoń Weronika, Walichnowska Agata, Wróbel Natalia, Ziętek Gabriela.

GRUPA IV – “Żabki” – wychowawczynie: – mgr Katarzyna Niwa, mgr Anna Walotka

Babarowski Marcel, Chrzuściel Maja, Duś Mateusz, Grobelny Patryk, Iwanek Adam, Klepacz Wiktoria, Kozikowski Filip, Lemiesz Jakub, Majcher Maja, Misiak Aleksander, Mroziński Dominik, Piotrowicz Roksana, Przybył Michał, Rachuta Aleksandra, Slanga Amelia, Solarz Zuzanna, Stempin Amelia, Sułkowski Daniel, Szumski Gracjan, Szymczyk Kamil, Walczybak Franciszek, Wojtczak Patryk, Wierzbicki Oliwier, Zajdler Milena, Żmuda – Adamska Wiktoria, Wojtczak Patryk.

GRUPA V – “Tygryski” – wychowawczynie: – mgr Małgorzata Mazur, mgr Anna Walotka

Bronisz Honorata, Chorążyczewski Norbert, Drozd Patrycja, Gilakowski Bartosz, Krajewski Szymon, Królik Natalia, Lis Amelia, Maciejewska Natalia, Mak Norbert, Maksyminko Sebastian, Pietrzak Mateusz, Pilarska Maja, Podgórska Maria, Posiewała Kornel, Kaźmierczak Szymon, Tkocz Dawid, Tomaszek Weronika, Wąż Dawid.


 • DNI OTWARTE

29 czerwca w naszym Przedszkolu odbyły się dni otwarte. Dzieci wspólnie z rodzicami miały możliwość zwiedzić sale a także plac zabaw. Uśmiech nie znikał z twarzy nowych przedszkolaków, podczas zabaw integracyjnych w grupach.


 • PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Pierwsze dni w przedszkolu mamy już za sobą. Nasze starsze przedszkolaki bardzo cieszyły się ze spotkania z kolegami i swoimi paniami, a maluszki szybko przyzwyczaiły się do przedszkolnego życia.  Przez pierwsze dni dzieci z ciekawością poznawały nowe sale, zabawki, nowych kolegów i swoje panie.


 • POKAZ TEAKWONDO

11 września 2013r. odbył się pokaz TEAKWONDO w grupie “Żabki i Tygryski” . Dzieci miały okazje nie tylko na żywo zobaczyć sportowca trenującego teakwondo , ale i również same mogły spróbować swoich sił kopiąc w tzw. packi.


 • TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

Dziś dzieci obejrzały teatrzyk pt.: „Przygody Kleofasia” w wykonaniu aktorów  z Krakowa. Teatrzyk bardzo wszystkim się podobał, a aktorzy otrzymali głośne brawa. Dzieci były bardzo zainteresowane, z uwagą obserwowały aktorów.


 • ŻABKI Z WYSTĘPEM DLA EMERYTÓW

28 września br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Międzyborzu przedszkolaki z grupy “Żabki” wraz z wychowawczynią K. Niwa wystąpiły z częścią artystyczną, aby uatrakcyjnić uroczystość z okazji zakończenia lata dla Emerytów. Gorące brawa, uśmiechy i słodkie upominki były wspaniałą nagrodą dla przedszkolaków.
A tak się prezentowali mali artyści:


 • ŚWIĘTO GRZYBA LEŚNEGO

Przedszkolaki z gr. III “MOTYLKI” z wychowawczynią panią Longiną Mizera i gr. V “TYGRYSKI” z wychowawczyniami panią Małgorzatą Mazur i panią Anną Walotka zaprezentowały swoje umiejętności na “Święcie Grzyba Leśnego”, który odbył się 29 września w Niwkach Książęcych. Dzieci z grupy MOTYLKI zaśpiewały piosenki: “Rumiane jabłuszko”, “My jesteśmy krasnoludki” a TYGRYSKI “Muchomorek”, “Wietrzyk psotnik”. W nagrodę za piękny pokaz artyści otrzymali gromkie brawa.


 • DZIEŃ CHŁOPAKA

W dniu 30.09.2013r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczynki wręczyły chłopcom skromne upominki oraz laurki, które same wykonały. Następnie odbyły się zabawy, gry i konkursy przy których wszyscy świetnie się bawili. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.


 • ĆWICZENIA PRZECIWPOŻAROWE W PRZEDSZKOLU

Dnia 1 października w Przedszkolu BAJKA w Międzyborzu przeprowadzono w obu jego budynkach próbną ewakuację na wypadek zagrożenia pożarowego. Akcję przeprowadzono przy współpracy strażaków z jednostki Straży Pożarnej w Międzyborzu. Akcja przebiegła sprawnie, bez zakłóceń. Zarówno pracownicy przedszkola, jak i dzieci, wykazali spokój, nie było oznak paniki.

Po zakończonych ćwiczeniach dzieci mogły obejrzeć wyposażenie samochodów strażackich, sprzęt ratowniczo – gaśniczy, porozmawiać ze strażakami, dowiedzieć się o celu przeprowadzania próbnych alarmów. Na zakończenie wspólnego spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie.


 • TEATRZYK TOMCIO PALUCH Z NOWEGO SĄCZA

9 października spędziliśmy niezapomniane chwile z teatrzykiem kukiełkowym Tomcio Paluch z Nowego Sącza. Wspaniałe kolorowe kukiełki i zdolności aktorskie autorów, sprawiły, że teatrzyk  z Nowego Sącza zaliczamy do naszych ulubionych i z utęsknieniem czekamy na kolejne wizyty.


 • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Rada Rodziców Przedszkola BAJKA wraz z dziećmi.

Życzenia, kwiaty i słodki tort ufundowała Rada Rodziców, za który bardzo dziękujemy. Był pyszny!


 • MOTYLKI NA SPACERZE

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęciła ona przedszkolaków z gr. III  do spaceru po parku. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Park ten jest ozdobą naszego miasta, gdzie można odpocząć, dotlenić się i na pewno miło spędzić czas.


 • ŻABKI NA POCZCIE

Dzieci miały okazję zapoznać się z pracą na poczcie, jej pomieszczeniami i znaczeniem w życiu codziennym. Odwiedziliśmy pomieszczenia obsługi klientów, ekspedycji oraz pokój doręczycieli. Dzieci dowiedziały się, jakie czynności należy wykonać przed wysłaniem listu, a także jaką drogę pokonuje list od chwili wrzucenia go do skrzynki, do momentu doręczenia adresatowi.


 • PIKNIK JESIENNY

23 października 2013 roku w naszym przedszkolu odbył się piknik jesienny. Pogoda była wprost wymarzona – słońce i temperatura sprzyjały tego dnia przedszkolakom: piękne bezchmurne niebo i blask jesiennego słońca, wydobywały barwy Złotej Polskiej Jesieni i wszystkich wprawiały w radosny nastrój.

W imprezie brały udział dzieci z  grupy “Motylki, Żabki, Tygryski” wraz z rodzicami. Piknik przygotowały i prowadziły nauczycielki przedszkola, które zadbały o to, aby nie zabrakło licznych atrakcji.  Każdy uczestnik  mógł wykazać się pomysłowością i zręcznością. Zarówno rodzice jak i dzieci świetnie się bawili podczas pikniku, z chęcią uczestniczyli w różnych konkursach i konkurencjach sportowych. Takie uroczystości bez wątpienia pozytywnie  wpływają na wzmocnienie więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem, integrują rodziców z placówką , do której uczęszcza dziecko, a także są doskonałą okazją do aktywnego i pożytecznego spędzenia wolnego czasu.

Nie zapomnieliśmy o kiełbaskach pieczonych na ognisku oraz wspólnym śpiewie.


 • MOTYLKI NA POCZCIE

Przedszkolaki coraz lepiej orientują się w otaczającym je środowisku – warunkuje to zwiedzanie miejsc naszego miasteczka. W ramach zajęć tematycznych dzieci tym razem wybrały się na pocztę. Dzięki temu zapoznały się z zawodem listonosza, zwiedziły różne pomieszczenia urzędu pocztowego i zapoznały się z ich funkcjami.

„Przedszkolaki” mogły zaobserwować jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Zwróciły uwagę na kolorystykę ubrania służbowego i znaki rozpoznawcze. Kierownik poczty przybliżył dzieciom znaczenie wyrazów takich jak: list, paczka, adresat. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.


 

 • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 29.10.2013 r. odbyło się „Pasowanie na Przedszkolaka w grupie TYGRYSKI”, było to bardzo ważne wydarzenie dla dzieci i ich Rodziców. Pasowanie to moment, w którym nowo przyjęte dzieci stają się pełnoprawnymi przedszkolakami. Na uroczystość przybyli: Pani Dyrektor Przedszkola BAJKA oraz Rodzice. Podczas uroczystości dzieci pod czujnym okiem wychowawczyni pani Małgorzaty Mazur zaprezentowały program artystyczny – pięknie śpiewały i recytowały wiersze. Po części artystycznej nastąpił najważniejszy punkt spotkania – pasowanie na przedszkolaka –  którego zaczarowanym ołówkiem dokonała Pani Dyrektor. Następnie kandydaci na przedszkolaków musieli poddać się przygotowaną dla nich próbie: zjeść „eliksir” cytrynowy, po którym trzeba było się uśmiechnąć.

Nie zapomnieliśmy  o naszej pani Monice, która również została przyjęta do społeczności przedszkolnej.

Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny słodki upominek na dobry początek wspólnej edukacji przedszkolnej.


 

 • EWALUACJA W PRZEDSZKOLU – WYNIKI RAPORTU

6 listopada 2013r.

Informuję, iż w dniach: 4 – 16 października br. nasze przedszkole zostało poddane badaniu ewaluacyjnemu przez zespół wizytatorów z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Efektem ich prac jest raport, opisujący różne aspekty funkcjonowania przedszkola, a także ustalenie poziomu spełniania przez przedszkole wymagań zawartych w załączniku do Rozporządzenia Ministra edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego z dnia 7 października 2009r. wraz z nowelizacją z dnia 10 maja 2013r.

Przedszkole może spełniać te wymagania na pięciu poziomach:

 • Poziom E – oznaczający niski stopień wypełniania wymagania przez przedszkole,
 • Poziom D – oznaczający podstawowy stopień wypełniania wymagania,
 • Poziom C – oznaczający średni stopień wypełniania wymagania,
 • Poziom B – oznaczający wysoki stopień wypełniania wymagania,
 • Poziom A – oznaczający bardzo wysoki stopień wypełniania wymagania.

Z przyjemnością informuję, że w badanych wymaganiach:

 1. Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się;
 2. Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone
  w podstawie programowej;
 3. Respektowane są normy społeczne;

nasze przedszkole zostało ocenione na poziomie B – wysoki stopień wypełniania wymagania przez przedszkole.

Poniżej przytaczamy wnioski z raportu, który w całości dostępny jest na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce „Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły”:

 1. Dzięki efektywnej pracy z wychowankami podczas zajęć oraz wykorzystaniu nowatorskich rozwiązań przedszkole umożliwia dzieciom nabywanie kompetencji opisanych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
 2. Warunki lokalowe oraz wyposażenie dydaktyczne są dostosowane do wieku rozwojowego dzieci i gwarantują prawidłową realizację podstawy programowej.
 3. Wdrażanie wniosków z monitorowania procesu wspomagania rozwoju
  i edukacji dzieci wpływa na pozytywne zmiany w postawach
  i umiejętnościach przedszkolaków.
 4. Tworzenie serdecznej atmosfery, a także konsekwentne przestrzeganie przez wszystkich członków społeczności przedszkolnej ustalonych zasad, pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego dzieci.
 5. Różnorodność działań wychowawczych prowadzonych w przedszkolu oraz spójność oddziaływań wychowawczych rodziców i nauczycieli sprzyja respektowaniu przez dzieci norm społecznych.
 6. Systematyczne monitorowanie działań wychowawczych umożliwia ocenę ich przydatności, a także dokonywanie modyfikacji zgodnie
  z rozpoznanymi potrzebami przedszkolaków, zwłaszcza w zakresie adaptacji, integracji oraz bezpieczeństwa.

DZIĘKUJĘ wszystkim rodzicom za wypełnienie ankiety (wydanych 117, zwróconych 91!) oraz rodzicom, którzy brali udział w rozmowie z wizytatorami: Pani Annie Zajdler, Pani Annie Iwanek, Pani Kindze Kędziorze, Pani Marcie Stasiak, Pani Patrycji Drzewieckiej – Łacinie.

Za niezwykle aktywny udział w wywiadzie grupowym, przeprowadzonym przez wizytatorów 11 października br. DZIĘKUJĘ przedstawicielom naszych partnerów, z którymi przedszkole współpracuje: Pani Barbarze Witkowskiej – Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Międzybórz, Pani Mirosławie Czapce – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Kraszowie, Pani Mirosławie Ludwiczak – Wicedyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu, Pani Katarzynie Drabczyńskiej – Dyrektorowi Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyborzu oraz Pani Justynie Koziarskiej – Dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Międzyborzu.

SZCZEGÓLNIE GORĄCO DZIĘKUJĘ NAUCZYCIELOM za wypełnienie ankiet, udział w wywiadzie grupowym oraz profesjonalne przeprowadzenie zajęć z dziećmi:Pani Katarzynie Niwie, Pani Longinie Mizerze, Pani Małgorzacie Mazur, Pani Agnieszce Brodziak, Pani Annie Walotce, Pani Marlenie Świtoń, Pani Kindze Barczak, Pani Marcie Drzazdze, Pani Katarzynie Sztul.

Słowo DZIĘKUJĘ kieruję również do pomocy nauczyciela, z którymi 10 października br. wizytatorzy przeprowadzali wywiad grupowy: Pani Magdalenie Wróbel, Pani Dorocie Koniecznej, Pani Karolinie Stefanowskiej, Pani Monice Szymczyk oraz Panu Sebastianowi Michalskiemu.

Kontrola, w naszym przypadku ewaluacja budzi wiele negatywnych emocji, niepewności czy nawet kontrowersji, a stanowi podstawowe, „zwyczajne” narzędzie do pozyskiwania informacji zapewniających obiektywną ocenę działań przedszkola. Jestem dumna z wyniku, jakie przedszkole uzyskało w ocenie wizytatorów z kuratorium Oświaty we Wrocławiu i jednocześnie zapewniam, że nie ustaniemy w zapewnieniu jak najlepszych warunków do rozwoju naszych przedszkolaków.

Przedszkole BAJKA w Międzyborzu sprzyja rozwojowi intelektualnemu, moralnemu, kulturalnemu i społecznemu dziecka. Przyznają to zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Rodzice wysoko oceniają konkretne umiejętności dziecka zdobyte w przedszkolu. Nauczycielki stwarzają warunki rozwoju intelektualnego poprzez rozmaite sytuacje wychowawcze, których organizacja wymaga aktywności dziecka i dostosowania do jego zainteresowań i umiejętności.

Przedszkole ma wyraźnie określone priorytety wychowawcze. Na pierwszym miejscu stoi podmiotowość i dobro dziecka, jego wszechstronny rozwój i właściwe przygotowanie do nauki w szkole.

Jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z RAPORTEM Z EWALUACJI PROBLEMOWEJ W PRZEDSZKOLU BAJKA W MIĘDZYBORZU.

Dyrektor Przedszkola BAJKA w Międzyborzu

Małgorzata Janicka


 

 • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

„Pasowanie na przedszkolaka” to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od starszych przedszkolaków gromkie brawa. Zanim złożyły uroczystą przysięgę wykonały kilka zadań -stały na jednej nodze, podskakiwały i uśmiechały się do publiczności- po czym Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka”  dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków  oraz dyplomów  dla każdego przedszkolaka.  Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek.


 

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PRZEDSZKOLU

8 listopada 2013r., tuż przed obchodami Święta Niepodległości w całym kraju, także przedszkolaki poznały historię drogi do wolności  naszego  państwa. Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać takim maluchom, ale w naszym przedszkolu takich tematów nie unikamy.  Ważne, żeby wszystko przedstawić  w przystępny i atrakcyjny dla maluchów sposób . Na zajęciach w grupach, z bibuły i kolorowego papieru  dzieci przygotowały kotyliony w barwach narodowych, malowały flagi.

Dzieci z grupy “Żabki” w minionym tygodniu poznawały historię Polski oraz utrwalały sobie najważniejsze informacje o naszym kraju. Podsumowaniem tych zajęć był quiz patriotyczny, który odbył się w piątek 8 listopada. Dzieci podczas prezentacji multimedialnej dowiedziały się jak wyglądała walka o niepodległość po dokonanych rozbiorach, jak wyglądają i co oznaczają nasze symbole narodowe. Pod koniec zajęć odbył się quiz patriotyczny. Wszystkie dzieci wykazały się wyjątkową znajomością omawianych zagadnień, jednak najlepsi okazali się: Kamil Szymczyk oraz Milena Zajdler, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Żabki to wybitni mali znawcy Polski, w nagrodę przyznano im szkatułkę z królewskim skarbem. Oprócz kosztowności znajdowały się w niej złote monety, które okazały się czekoladkami oraz biało – czerwone kotyliony. Mimo poważnej tematyki zajęć, skupienia podczas opowiadania nauczycielki, zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości. Gratulujemy całej grupie!

W dniu 11 listopada delegacja dzieci z przedszkola wraz ze swoimi rodzicami, panią dyrektor i paniami wychowawczyniami uczestniczyły w obchodach Święta Niepodległości.


 • KONKURS “WIERSZE O POLSCE”

We wtorek 12 listopada w Szkole Podstawowej z Kraszowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski “Wiersze o Polsce”. Nasze przedszkole reprezentowały: Aleksandra Rachuta z grupy “Żabki” oraz Natalia Królik z grupy “Tygryski”. Dziewczynki były najmłodszymi uczestniczkami konkursu. Ola recytowała wiersz “Nasze polskie ABC” Zbigniewa Staweckiego natomiast Natalia utwór Czesława Janczarskiego “Co to jest Polska”. Dziewczynki bez stresu i tremy zaprezentowały z pamięci przygotowane utwory. Wszyscy uczestnicy pięknie recytowali wiersze o naszym ojczystym kraju. Podczas obrad jury dzieci skorzystały ze słodkiego poczęstunku oraz  miały możliwość wspólnie się pobawić. Natalia zdobyła III miejsce w swojej grupie wiekowej. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pozowali do zdjęcia grupowego. Dziękujemy rodzicom Aleksandry i Natalii za naukę wierszy w domu.


 • DYZIO NA DRODZE

14 listopada odwiedził nasze przedszkole teatrzyk z przedstawieniem “Dyzio na drodze”. Treść dotyczyła bezpiecznych zabaw w miejscach do tego przeznaczonych oraz zasad prawidłowego poruszania się pieszych i pojazdów na ulicy. Przedstawienie było okazją do utrwalenia sygnalizacji świetlnej i podstawowych znaków drogowych. Aktorzy umiejętnie i na wesoło wydobyli z główek dzieci wiedzę na w/w temat. Role Dyzia i policjantki bardzo ciepło zostały przyjęte przez naszych wychowanków. Dzieci wielkimi brawami pożegnały Dyzia i panią policjantkę co było dowodem na to, że występ aktorów bardzo się podobał. A przy okazji ile było śmiechu!!! Dla naszych przedszkolaków teatrzyk był nie tylko okazją do zetknięcia się z aktorami, ale również doskonałą formą utrwalenia zdobytych wcześniej wiadomości.


 • CECYLKI

Dnia 24 listopada 2013 roku w MGOK w Międzyborzu dzieci z grupy “Biedronki” i “Motylki” brały udział w przeglądzie piosenki pod patronatem Świętej Cecylii, gdzie zaśpiewały piosenki pt: “Biedronka nie ma ogonka, Jestem sobie przedszkolaczek”. Do prezentacji dzieci przygotowała wychowawczyni grupy III Longina Mizera i wychowawczyni gr. II Kinga Barczak. Za występ dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami, dyplomem i słodkim upominkiem.


 

 • ANDRZEJKI

29. 11. 2013r. był dniem zabaw i wróżb andrzejkowych w naszym przedszkolu. W tym szczególnym dniu dzieci miały okazję poznać ludowe zwyczaje oraz tradycje andrzejkowe.
Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.


 • PIECZENIE PIERNIKÓW

2 grudnia 2013 r. „Motylki” i “Żabki” rozpoczęły przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i upiekły świąteczne pierniki. . Wszyscy bawiliśmy się wspaniale wałkując ciasto i wykrawając foremkami różne kształty. Gdy tylko pierwsze wypieki zostały wyciągnięte z piekarnika w przedszkolu rozszedł się przecudny zapach. Jutro znów czekają nas atrakcje – będziemy ozdabiać nasze pyszne pierniczki.


 • MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU

5 grudnia 2013 roku, dzieciaki z BAJKOWEGO Przedszkola w gr. ŻABKI i TYGRYSKI od samego rana nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka corocznego gościa, wiedziały bowiem, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomni o naszym przedszkolu z wiadomych powodów (najgrzeczniejsze dzieci na całym świecie). Święty Mikołaj dotarł na czas, co prawda z jednodniowym wyprzedzeniem, ale jak sam tłumaczył jutro odwiedzi naszych kolegów i koleżanki z grup młodszych. Swoje wejście jak na Mikołaja przystało rozpoczął niezawodnym Ho, Ho, Ho! Wszyscy przywitaliśmy naszego gościa bardzo gorąco i zaprosiliśmy do wspólnej zabawy, która zakończyła się wręczeniem oczekiwanych prezentów oraz pamiątkowymi zdjęciami.

W piątek, 6 grudnia, wszystkie dzieci w Przedszkolu z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja.
Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swoich pomocników przybył do przedszkola św. Mikołaj. Na jego wizytę dzieci cierpliwie czekały. Wcześniej nauczyły się wielu piosenek i wierszy,  które specjalnie dla Niego przygotowały. Każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności wokalne. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.
 • JARMARK BOŻONARODZENIOWY

Rodzice, którzy wykonywali prace oraz ozdoby wraz z dziećmi:

Grupa I Krasnoludki:

Jolanta Ilińska, Dorota Lecheta, Anna Zapeńska, Elżbieta Szymczyk, Wioleta Ryś, Agnieszka Armuła oraz Agnieszka Podgórska, która przygotowała przepyszne pierniki 🙂

Grupa II Biedronki:

Iwona Krawczyk, Magdalena Slanga, Anna Dylewska,Lidia Jamrozik.

Grupa III Motylki:

Paulina Misiak, Patrycja Drzewiecka-Łacina.

Grupa IV Żabki:

Renata Kozikowska, Anna Chrzuściel, Anna Iwanek, Wioletta Przybył, Marta Lemiesz, Renata Slanga oraz Monika Szymczyk, która upiekła pyszne ciasto :)l

Grupa V Tygryski:

Barbara Mak, Kinga Podgórska, Dorota Maksyminko, Irena Maciejewska, Lilla Lis, Joanna Gilakowska, Żaneta Tomaszek, Mirosława Drozd oraz Małgorzata Krajewska, która upiekła pyszne ciasto 🙂

I miejsce: Aleksandra Drobnica

II miejsce: Tobiasz Pawłowski przedszkolak z gr I Krasnoludki

III miejsce: Pani Anita, wystawca kiermaszu

Pracownicy przedszkola zaangażowani w przygotowanie kiermaszu oraz ozdób świątecznych:

Anna Żuberek i Anna Paprota – nasze skromne kuchareczki, które przygotowały wyśmienity, bajkowy bigos 😀

Magdalena Wróbel – kierownik całego zamieszania

Elżbieta Leśniak, Sebastian Michalski, Monika Szymczyk, Dorota Konieczna, Karolina Stefanowska, Agnieszka Brodziak, Katarzyna Niwa, Anna Walotka, Marlena Świtoń, Józef Dembny, którzy jak zawsze byli niezastąpieni, niezawodni oraz w pełni zaangażowani z dobrymi humorami 🙂

Wszystkim bardzo dziękujemy!!!


 • WIGILIA PRZEDSZKOLNA

Dzień Wigilii w naszym przedszkolu przypadł w tym roku 19 grudnia. Miał on wyjątkową, niecodzienną oprawę. Od samego rana trwały przygotowania do uroczystego, świątecznego obiadu. Nasi starsi koledzy z grupy Motylki wraz z paniami pięknie nakryli stoły białymi obrusami, rozłożyli zastawę oraz ustawili stroiki. Pamiętali również o pachnącym sianku pod obrusem i pustym miejscu dla niespodziewanego gościa. My – maluszki (w składzie bardzo okrojonym, niestety z powodu chorób) – uczyliśmy się śpiewać kolędy. Kiedy wszystko było już gotowe, wszystkie dzieci zebrały się na świątecznie udekorowanej sali średniaków. Z tej okazji do naszego przedszkola przybyli zaproszeni goście. Podczas Wigilii dzieci cztero i pięcioletnie z grupy MOTYLKI i TYGRYSKI przedstawiły „Jasełka” pod kierunkiem Pani Longiny Mizera i Małgorzaty Mazur. Po wspólnej modlitwie i odśpiewaniu kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” łamaliśmy się opłatkami i składaliśmy sobie życzenia. Następnie – bez ociągania się i grymaszenia – zasiedliśmy do stołu. Obiad w tym wyjątkowym dniu zjedliśmy z dużym apetytem. Nasze nieocenione panie Anie przygotowały pyszny barszcz, kotleciki rybne, makiełki, śledzie w śmietanie oraz tradycyjną kapustę z grochem. Każdy z nas spróbował wszystkich potraw, bo to przecież wróży dobrobyt i sytość przez cały następny rok. Przedszkolna Wigilia minęła w atmosferze wzajemnej życzliwości i przyjaźni. W tym wyjątkowym dniu każdy z nas starał się być lepszym niż zwykle. Spotkanie było doskonałą okazją do wspólnego przeżycia i wprowadzenia w nastrój nadchodzących świąt.


 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W BAJCE

20 stycznia 2014 roku w Przedszkolu BAJKA w Międzyborzu odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci 4 – 5 letnie z grupy III „ Motylki” pod  okiem pani Longiny Mizery przedstawiły zaproszonym gościom Jasełka oraz „ Koncert życzeń dla Babci i Dziadka”.W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odegrały swoje role, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Życzenia były naprawdę szczere i płynęły z głębi dziecięcych serduszek. Niejednej Babci i Dziadkowi ze szczęścia łezka zakręciła się w oku.Na zakończenie części artystycznej dzieci odśpiewały zgromadzonym gościom tradycyjne „STO LAT” i  wręczyły wcześniej przygotowane w przedszkolu laurki. Do życzeń dołączyła się Dyrektor Przedszkola, Pani Małgorzata Janicka, która była obecna na spotkaniu. Potem nadszedł czas na słodki poczęstunek oraz wspólne zabawy przy muzyce. To była naprawdę wspaniała uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy, która na długo zostanie wszystkim w pamięci. Pani Longina Mizera na zakończenie spotkania podziękowała wszystkim babciom i dziadkom za przybycie, dzieciom za wspaniałe występy oraz  rodzicom, za przygotowanie pięknych strojów jasełkowych  oraz słodkiego poczęstunku.

22 stycznia 2014 r. w  Przedszkolu BAJKA w Międzyborzu zorganizowana została uroczystości w grupie BIEDRONKI z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością czekały na zaproszonych gości. Licznie przybyłe Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieci bardzo przeżywały występ, ale pod czujnym okiem wychowawczyń pani Kingi Barczak i pani Agnieszki Brodziak pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, składały życzenia. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale odegrały swoje role. Niejednej babci i dziadkowi, łezka zakręciła się w oku.. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Na zakończenie części artystycznej przedszkolaki wręczyły gościom laurki. Po części artystycznej przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to najpiękniejsze dwa dni stycznia. Z tej okazji dzieci z grupy najmłodszej KRASNOLUDKI zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków do przedszkola na wspólne świętowanie. Krasnoludki dumnie pełniły rolę gospodarza i grzeczniutkim ukłonem powitały przybyłych gości. Od kilku dni dzieci szykowały się na te spotkanie, przygotowując mnóstwo niespodzianek. Jedną z nich był program artystyczny z wierszykami, piosenkami i tańcami. Kolejną niespodzianką były samodzielnie przygotowane prezenty: laurki. Przy słodkim poczęstunku i ciepłej herbatce czas upłynął  szybko i przyjemnie.


 • ŚWIĘTO DZIADKÓW I BABĆ W GR. IV I V

W piątek 31 stycznia dzieci z najstarszych oddziałów  przedszkolnych zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość Dnia Babci i Dziadka. W tym roku celebrowanie tego święta miało wyjątkową formę. Oprócz występów artystycznych dzieci dla przybyłych Babć   i Dziadków została zorganizowania zabawa taneczna.

            Część artystyczna była przygotowana przez dzieci z grupy „Żabek” i „Tygrysków” oraz ich nauczycielki: Katarzynę Niwę, Małgorzatę Mazur oraz Annę Walotkę i pomoce: Monikę Szymczyk i Sebastiana Michalskiego. Babcie i Dziadkowie mieli możliwość podziwiania swoich wnucząt podczas recytowania wierszyków i życzeń. Dzieci śpiewały swoim najbliższym piosenki. Grupa „Tygrysków” przypomniała tajemnicę Bożego Narodzenia w radosnych i spontanicznych jasełkach. Natomiast „Żabki” zaprezentowały humorystyczne przedstawienie pt.: „Jak babcia poznała dziadka”. Uroczystość przebiegała     w radosnej i rodzinnej atmosferze. Występy dzieci były nagradzane gromkimi brawami.  Po zakończeniu części artystycznej goście otrzymali własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki oraz upominki, a następnie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Wszyscy obecni wspólnie brali udział w zabawach przy muzyce, m.in. „Tańcu połamańcu” i „Kazaczoku”.

Po wspólnych pląsach dzieci zostały odebrane przez rodziców i rozpoczęła się zabawa taneczna. Oprawą muzyczną, naświetleniem i nagłośnieniem zajął się pan Krzysztof Chrzuściel.  Natomiast przedszkolne kucharki: Halina Zamelek oraz Anna Żuberek dbały o sprawy kulinarne imprezy podając ciepłe posiłki i przekąski. Babcie i Dziadkowie bawili się wyśmienicie, zarówno przy starszych jak i nowszych utworach. Patrząc na ich harce na parkiecie trudno było uwierzyć, iż to zabawa dla Babć i Dziadków. Taka impreza taneczna z okazji Dnia babci i Dziadka w Przedszkolu BAJKA została zorganizowania po raz pierwszy, jednak  na stałe wejdzie do harmonogramu uroczystości przedszkolnych.

Nauczycielki pragną podziękować za pomoc w przygotowaniu imprezy: Pani Dyrektor Małgorzacie Janickiej za wsparcie, Pani Dyrektor Szkoły Ponadgimnazjalnej im. Orła Białego Jolancie Zawadzkiej za udostępnienie auli i kuchni, Panu Krzysztofowi Chrzuścielowi za poprowadzenie zabawy tanecznej i zadbanie o nagłośnienie podczas występów, kucharkom: Halinie Zamelek oraz Annie Żuberek za przygotowanie potraw, pracownikom obsługi przedszkola: Magdzie Wróbel i Dorocie Koniecznej za pomoc w przygotowaniu sali, Elżbiecie Leśniak za fotografowanie oraz w sposób szczególny rodzicom, którzy upiekli ciasta i pomagali w obsłudze imprezy.


 • III POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ I SZKOLNEJ

Dnia 9 lutego w MGOK w Międzyborzu odbył się “III POWIATOWY FESTIWAL PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ I SZKOLNEJ”. Nasze przedszkole reprezentował zesół: Maja Chrzuściel, Amelka Slanga, Filip Kozikowski, Mateusz Duś, a także solistka Natalia Królik. Dzieci pięknie wystąpiły przed publicznością za co zostały nagrodzone głośnymi brawami  Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz każdemu dziecku wręczył dyplom oraz pluszową maskotkę.


 • KARNAWAŁ W PRZEDSZKOLU

Dnia 12 lutego br. w przedszkolu BAJKA, odbył się Bal karnawałowy . Panie wychowawczynie  dołożyły wszelkich starań, by wystrój „sali balowej” wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci przebrane w barwne i pomysłowe stroje świetnie się bawiły, a rytmiczna muzyka zachęcała do tańca i szaleństwa na parkiecie. Starszaki pani Kasia zaprosiła do krainy Baśni, natomiast dzieci młodsze pani Agnieszka zabrała do “Krainy dnia i nocy”. Pomysłowość rodziców, którzy przygotowali dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe, nie miała granic za co bardzo dziękujemy. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi wrażeniami.


 • BAJKOWA ZABAWA KARNAWAŁOWA

Karnawał– to czas zabawy i tańca oraz dobry moment na połączenie miłego z pożytecznym. Skłoniło to Radę Rodziców oraz Panią Dyrektor Przedszkola BAJKA w Międzyborzu do podjęcia starań o zorganizowanie po raz V dochodowej zabawy, której dochód zostanie przeznaczony na doposażenie placu zabaw dla dzieci. W przygotowania włączyli się przede wszystkim rodzice za co jesteśmy im bardzo wdzięczni oraz pracownicy przedszkola: pani Magda, pani Dorota, pani Ania, pani Monika, pan Sebastian. Wreszcie nadszedł ten moment 15 lutego 2014 roku. o godz. 19.00 Dyrektor  Przedszkola BAJKA w Międzyborzu pani Małgorzata Janicka, przewodnicząca Rady Rodziców – p. Kinga Kędziora powitali zgromadzonych gości i życząc im miłej zabawy, rozpoczęli bal. Jak co roku zabawa miała  formę  balu obejmującego tańce. Każda para miała możliwość wykonać wspólne zdjęcie, ponadto każdy pan mógł zakupić dla swojej partnerki różę.  Podczas świetnej zabawy,  społeczność lokalna i sympatycy przedszkola wykazali niezwykłą ofiarność na rzecz przedszkola. Bal trwał do białego rana .Dziękujemy wszystkim tym, którzy podjęli się w organizacji zabawy, jak i tym, którzy w niej uczestniczyli, otwierając swoje serca i portfele na potrzeby przedszkola.Pani dyrektor Małgorzacie Janickiej szczególnie gorąco dziękujemy za tak wielkie zaangażowanie a także Radzie Rodziców paniom:  Kindze Kędziora, Marcie Lemiesz, Agnieszce Kusio, Kamili Szaj, Katarzynie Ilskiej, Agnieszce Podgórskiej, Joannie Gilakowskiej, Teresie Bronisz oraz panu Krzysztofowi Chrzuścielowi. Słowa podziękowania kierujemy również do Mam, A. Podgórskiej, K. Szaj, A. Zapeńskiej, K. Ilskiej, P. Drzewieckiej- Łaciny, K. Kędziora, M. Ryś, K. Wróbel, M. Szymczyk, A. Gilakowskiej  które pysznymi słodkościami umiliły kawę zabawową.

Dziękujemy wszystkim sponsorom. Wśród naszych ofiarodawców znaleźli się:

 1. p. Adamczyk Teresa
 2. Apteka – Rynek
 3. Apteka – ul. Sycowska
 4. p. Ciesielska Eugenia
 5. p. Ciesielska Maria
 6. p. Chrzuściel Anna
 7. p. Cygal Dorota, Tadeusz
 8. p. Czesnowska Małgorzata
 9. p. Drzewiecka Barbara
 10. p. Dylewski Edward, Elżbieta
 11. p. Fuss Magdalena
 12. p. Gawin Andrzej
 13. p. Głowacki Jarosław
 14. p. Gracz Elżbieta
 15. p Ilscy Dagmara, Andrzej
 16. p. Jamrozik Danuta
 17. p. Jarosik Jan, Józef
 18. p. Jaworscy Edyta, Damian
 19. p. Kędziora Janina
 20. p. Kołacz Helena
 21. p. Kołeczko Magdalena
 22. p. Krawczyk Iwona
 23. p. Maciejewska Wiesława
 24. p. Mielczarek Magdalena
 25. p. Misiak Katarzyna
 26. p. Mizera Longina i Stefan
 27. p. Maroszek Barbara
 28. p. Pawłowscy Kamila, Tomasz
 29. p. Ilińska Jolanta
 30. p. Pietrzak Łukasz
 31. POWER TV
 32. p. Stróżyk Halina
 33. p. Szczerba Barbara
 34. p. Szymczyk Monika
 35. p. Uran Anna, Paweł
 36. p. Wajnert Barbara, Wiesław
 37. p. Warkocz – Bachlińska Ewelina
 38. RODZICE PRZEDSZKOLAKÓW

Dziękujemy!


 • DZIEŃ KOBIET

W tym szczególnym dniu mali mężczyźni przygotowali dla dziewczynek moc niespodzianek. Przynieśli dla swoich koleżanek  słodkości, śpiewali piosenki oraz recytowali piękne wiersze wychwalające zalety dziewczynek. Na koniec mali mężczyźni podarowali dziewczynkom kolorowe książeczki.


 • OLIMPIADA SPORTOWA W TWARDOGÓRZE

W VI Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej rywalizowało 5 przedszkoli. We wspólnej zabawie, która miała miejsce w sobotę 15 marca w hali sportowo-widowiskowej w Twardogórze, wzięły udział: Przedszkole Bajka z Międzyborza, sycowskie przedszkola nr 1 im. Koszałka Opałka, nr 2 im. Czesława Janczarskiego, nr 3 im. Małego Księcia oraz gospodarz – Miejskie Przedszkole w Twardogórze. Tradycyjnie olimpada została rozpoczęta uroczystym przemarszem wszystkich uczestników oraz symbolicznym zapaleniem znicza przez przedstawiciela przedszkolaków i gościa specjalnego – płotkarza Echa Twardogóra Kacpra Schuberta. Uroczystość otworzyła dyrektor twardogórskiego przedszkola Anna Wrześniacka wraz z burmistrzem Janem Dżugajem, który życząc wszystkim dobrej zabawy podkreślił jak ważny jest sport w naszym życiu. Przedszkolaki rywalizowały w wielu konkurencjach wymagających zwinności, sprawności i sprytu, a przede wszystkim pracy zespołowej np. bieg w parach, pokonywanie tunelu, przewroty, rzuty piłką, gąsienica. Największe emocje wzbudziła konkurencja-niespodzianka, która polegała na jak najszybszym przebicu balona siedząc na nim. Oprócz umiejętności sportowych, każde z przedszkoli miało okazję zaprezentować na scenie swoje zdolności artystyczne.  Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali medale, upominki, pamiątkowe dyplomy oraz puchary ufundowane przez burmistrza Miasta i Gminy w Twardogórze.


 • POWITANIE WIOSNY

Dnia 21 marca w naszym przedszkolu został zorganizowany „Zielony Dzień w przedszkolu”, by uczcić przyjście nowej pory roku – wiosny. Tego dnia królowała zieleń: przedszkolaki oraz personel przyszli w zielonych ubraniach nawet w przedszkolnym menu królowała zieleń a wszystkie działania edukacyjne skupione były wokół koloru zielonego, bo to niewątpliwie kolor przyjazny środowisku. Barwnym korowodem z kwiatami, słoneczkami i instrumentami w rękach przedszkolaki przeszły dookoła miasta, by przywitać wiosnę.  Wszystkie dzieci uśmiechnięte i radosne już w towarzystwie wiosennych kolorowych gaików wróciły do przedszkola. Teraz jesteśmy pewni, że wiosna już do nas przyszła, a na potwierdzenie tego nad przedszkolem przeleciały bociany i słońce wyjrzało z za chmury.Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wykonanie wraz z dziećmi pięknych kolorowych kwiatów i słoneczek. Dzięki temu bardzo optymistycznie z uśmiechem i radosną miną powitaliśmy pierwszy dzień wiosny.


 • PRZEDSZKOLAKI NA FILMIE 3D

Przedszkolaki z grup IV, V , 5 – latki 25 marca wybrały się wraz z wychowawczyniami  na projekcję filmu w 3D “Pan Peabody Herman” do kina w Ostrzeszowie. Było to niezwykłe wydarzenie. Po pierwsze – jazda autobusem, po drugie – wizyta w kinie (okulary i film), po trzecie – wyjazd bez rodziców. Film okazał się świetny, pełen śmiesznych zaskakujących scen, a dodatkową atrakcją i nowym doświadczeniem były specjalne okulary, w których trzeba było oglądać film. Początkowo dzieci porównywały, czym różni się oglądany obraz w okularach i bez nich, wybrały jednak obraz trójwymiarowy w okularach. Zaciekawione  dzieci zasiadły wygodnie w fotelach i dały się wciągnąć magii kina. Dla naszych niektórych przedszkolaków było to ogromne przeżycie – niektóre z nich nigdy jeszcze w kinie nie były.  Duża sala, ciemność nie niepokoiły jednak dzieci, ponieważ czuły, że w każdej chwili Panie im pomogą, a film oglądały z dużym zainteresowaniem oraz z poczuciem humoru. Mimo, że wyjazd trwał krótko, to dzieci wróciły do przedszkola pełne wrażeń, bardzo zadowolone i już od “progu” przekazywały relację swoim Rodzicom.


 • JAJKA, JARMARK I PALMA

6 kwietnia 2014 r. po raz pierwszy w naszym mieście zorganizowano „Międzyborski Jarmark Wielkanocny”, podczas którego swoje prace i wyroby rękodzielnicze, związane z wielkanocnym klimatem zaprezentowało 15 miejscowych i regionalnych twórców i pasjonatów rękodzieła. Na Jarmarku królowały wykonane w różnej technice pisanki, stroiki, szydełkowe kurki, wyroby z wikliny i wiele innych ciekawych wyrobów. Wśród oferowanych ozdób wielkanocnych znalazło się również miejsce na tradycyjne wędliny jak i nasze pyszne ciasta, żurek, babeczki i jajeczka.

Dnia, 9 kwietnia 2014 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury placówki oświatowe i społeczności wiejskie przedstawiły prezentację stołów oraz palm wielkanocnych.

W tym przeglądzie, jak co roku nasze przedszkole również brało udział.

Niedziela Palmowa obchodzona jest w Polsce już od średniowiecza. To pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający przybycie Jezusa do Jerozolimy. To właśnie w Niedzielę Palmową w kościołach poświęcane są palmy wielkanocne. 13 kwietnia 2014 r. odbyła się procesja z M-GOK „zaprowadziła” palmy do kościoła p.w.Św. Józefa Rzemieślnika, by cieszyły swą urodą naszą społeczność przez cały okres świąteczny.Nasze przedszkole również uczestniczyło w tej procesji.


 • KOSZYCZKI DLA ZAJĄCZKA

Święta tuż za rogiem 🙂 Do przedszkola  w środę zawita Zajączek, dlatego dzisiaj przedszkolaki przygotowały piękne koszyczki. Dzieci  ozdabiały je piankowymi motywami  wielkanocnymi. Na koniec przedszkolaki nacięły do swoich koszyczków kolorowej bibuły – sianka. Zajączku czekamy!

Jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi dzieci przygotowują koszyczki na Zajączka, który zapełnia je słodyczami. W tym roku martwiły się dzieci czy zajączek dotrze do przedszkola, bo na dworze zimno. Zajączek jednak nie przeraził się zimna i bez problemu odnalazł drogę do przedszkola!  Dzieci szukały ukrytych koszyczków z pysznościami w  ogrodzie przedszkolnym.

Oj, zajączek w tym roku miał dużo pracy, jednak na buziach przedszkolaków uśmiechy  wynagrodziły ten trud Zajączkowi!!!  Ale było radości.


 • Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT

29 kwietnia 2014r odbył się VI Przegląd Twórczości Ekologicznej „ Z przyrodą za pan brat” zorganizowany przez Publiczne Przedszkole nr 3 im. Małego Księcia w Sycowie.

Celem przeglądu było propagowanie postaw proekologicznych wśród dzieci; wzbudzanie opiekuńczej postawy wobec środowiska; integracja dzieci z różnych przedszkoli; rozwijanie talentów artystycznych.

Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z gr. III „ Motylki” pod kierunkiem nauczycielki Longiny Mizera. Dzieci przedstawiły inscenizację pt. „ Eko – kapturek” oraz wykonały prace plastyczne na konkurs„ Papierowe cuda”, który miał na celu rozbudzanie inwencji twórczej oraz ekspresji plastycznej dzieci oraz kształtowanie umiejętności powtórnego wykorzystywania papieru, tektury, kartonu.

W scence teatralnej wystąpili: Helena Ryś, Dominika Ćwik, Weronika Świtoń, Julia Juskowiak, Franciszek Łacina.

Prace plastyczne wykonali: Natalia Wróbel z gr. III, Hanna Ślanga z gr. II ,Jędrzej Jamrozik z gr. II.

Wszystkie dzieci otrzymały nagrody i dyplomy za wspaniały udział w Przeglądzie.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i rekwizytów dla dzieci oraz za udział i dowóz dzieci do Sycowa.

Podziękowania również dla pani Dyrektor Małgorzaty Janickiej oraz pracownikom za pomoc podczas przedstawienia.


 • 3 MAJA

Święto rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy uroczystości w przemarszu udali się pod pomnik, gdzie delegacje składały kwiaty.

Maja i Jakub wręczali chorągiewki wykonane przez starszaków międzyborskiej społeczności.

 


 • MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY O BAJKACH pod hasłem: „Moje ulubione bajki”

W sobotę 17 maja 2014r. w Przedszkolu BAJKA w Międzyborzu odbył się MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS WIEDZY O BAJKACH pod hasłem: „Moje ulubione bajki”. Dotyczył on znajomości treści takich bajek jak: „Czerwony Kapturek”, „Brzydkie Kaczątko”, „O Rybaku i Złotej Rybce”, „Królewna Śnieżka i siedem Krasnoludków”, „Wilk i siedem Koźlątek”. Do zadań należało m. in.: udzielanie poprawnej odpowiedzi dotyczącej wskazanych bajek, wybieranie właściwej odpowiedzi spośród podanych,

Konkurs miał również na celu rozwijanie u dzieci umiejętności dostrzegania piękna zawartego w utworach literackich oraz możliwość poznawania i rozumienia różnych postaw bajkowych. Przedszkolaki miały także okazję integracji z rówieśnikami i oswojenia się z występem publicznym.

W konkursie tym udział wzięły zaprzyjaźnione przedszkola z Sycowa i Twardogóry:

1.      Publiczne Przedszkole nr. 1 im. Koszałka Opałka w Sycowie,

2.      Publiczne Przedszkole nr. 2 z Grupą Żłobkową im. Czesława Janczarskiego w Sycowie,

3.      Publiczne Przedszkole nr. 3 Małego Księcia w Sycowie,

4.      Miejskie Przedszkole z Oddziałem Małego Dziecka w Twardogórze

5.      Przedszkole BAJKA w Międzyborzu.

Podkreślić należy, iż wszystkie dzieci wykazując się ogromną wiedzą udzielały poprawnych odpowiedzi. Nad wszystkimi zadaniami czuwało Jury w składzie:

1.      Pani Lidia Szpytma,

2.      Pani Małgorzata Janicka

3.      oraz przewodniczący Jury Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz Pan Jarosław Głowacki.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało nagrodę w postaci książki, oraz dyplom a każde przedszkole pamiątkowy puchar oraz Podziękowanie. Poza tym przedszkolaki wzięły udział w słodkim poczęstunku. Później dzieci miały czas na zabawę w naszym BAJKOWYM przedszkolu oraz dalsze zawieranie nowych znajomości.

Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy IV „ŻABKI”: Amelia Slanga, Maja Majcher, Kamil Szymczyk. Dziękujemy Rodzicom oraz Katarzynie Niwie za perfekcyjne przygotowanie przedszkolaków. Szczególne podziękowania należą się koordynatorom pani Kindze Barczak, Marlenie Świtoń za zorganizowanie tej uroczystości oraz pracownikom za czynny udział i pomoc w przygotowaniu.


 • URODZINY MIĘDZYBORZA

Dnia 24, 25 maja 2014 roku dzieci z naszego przedszkola brały czynny udział w obchodach “Dni Międzyborza”. W tym roku Urodziny Miasta Międzybórz obchodzone są bardzo blisko Święta Matki. W związku z tym dzieci z przedszkola BAJKA pragnęły wyrazić ogromny szacunek dla wszystkich mam. W swoim repertuarze artystycznym przedstawiły piosenki i tańce śpiewane o mamach i dla mam.

Jako pierwsza wystąpiła grupa “Motylków” i zaprezentowała się wokalnie w piosence pt: “Rosną sobie kwiatki na łące” oraz zatańczyły Wielkopolski taniec ludowy ” Moja Maryneczka”. Dzieci zostały przygotowane przez panią Longinę Mizera.

Następnie wyszła na scenę grupa  “Biedronek” i zaśpiewały piosenkę pt: “Walczyk dla mamy” oraz zatańczyły taniec “Grozik”. Dzieci przygotowane przez panią Justynę Kędziora, Kingę Barczak.

Piosenki w wykonaniu “Krasnoludków” to:  “Dla mojej mamy”, “My jesteśmy krasnoludki”, dzieci przygotowane przez panią Marlenę Świtoń.

Jesteśmy bardzo dumni, że mamy tak utalentowane przedszkolaki . Dziękujemy Rodzicom oraz pracownikom przedszkola za czynny udział i pomoc w przygotowaniach.

Jako pierwsza wystąpiła grupa “Żabek” i zaprezentowała się wokalnie w piosence pt: “Witaminki” oraz wykonały mix taneczny różnych zakątków świata. Franek Walczybak i Aleksandra Rachutaprzedstawiły “Wywiad z twarogiem”.

Dzieci zostały przygotowane przez panią Katarzynę Niwa, Annę Walotka.

“Tygryski” na powitanie zaśpiewały piosenkę pt: “Całuski” z repertuaru “Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”. Natalia Królik wykonała piosenkę pt: “Ser z malinami”. Następnie dziewczynki wykonały taniec Dance, cheerlederek. Na zakończenie dzieci odśpiewały hymn Przedszkola BAJKA, autorstwa pani dyrektor Przedszkola w Międzyborzu, pani Małgorzaty Janickiej.

Dzieci zostały przygotowane przez panią Małgorzatę Mazur.

Dziękujemy Rodzicom oraz pracownikom przedszkola za czynny udział i pomoc w przygotowaniach.


 • DZIEŃ MAMY I TATY W BAJCE

TYGRYSKI, MOTYLKI, KRASNOLUDKI, BIEDRONKI.

W dniach: 26, 27, 28 i 29 maja 2014r dzieciaki z Przedszkola BAJKA w Międzyborzu obchodziły Dzień  Mamy i Taty. Przedszkolaki wystąpiły przed swoimi Rodzicami. Na twarzach wszystkich mam i tatusiów gościł uśmiech, ponieważ ich pociechy zadały sobie wiele trudu, aby przygotować się do odegrania  każdej ze scen. Były wierszyki o mamie i tacie, nie zabrakło również okolicznościowych piosenek, tańców oraz przepięknych laurek. Po uroczystej akademii dzieci wręczyły Rodzicom wykonane własnoręcznie upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek przy kawie.

TYGRYSKI

MOTYLKI

KRASNOLUDKI

BIEDRONKI

 


 • SPOTKANIE Z BZIKIEM

Z okazji zbliżającego się DNIA DZIECKA Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Międzyborzu po raz kolejny zaprosił nas na występy Kabaretu “BZIK”. Od samego rana dzieci bardzo cieszyły się  na spotkanie z „Bzikiem”. “Na podwórku” – tak brzmiał tytuł widowiska  zaprezentowanego przez kabaret BZIK Piotra Balickiego. Tytułowy Bzik powitał zgromadzone dzieci piosenką – zapraszając wszystkich do wspólnego śpiewu. Następnie poprzez scenki pokazał wspólnie z Tolą, jak należybezpiecznie i wesoło bawić się na podwórku z kolegami i koleżankami. Jak przystało na Bzika, nie zabrakło także konkursów z nagrodami. Wszyscy chcieli w nich uczestniczyć, ale BZIK wybrał tylko niektórych z nas. Po przedstawieniu w pogodnych nastrojach wróciliśmy do naszego BAJKOWEGO przedszkola.


 • OLIMPIADA SPORTOWA W SYCOWIE

3 czerwca 2014 r. reprezentacja naszego przedszkola, w której skład weszły dzieci 5,4 -letnie, wzięła udział w XII Dziecięcej Olimpiadzie Sportowej, która odbyła się w Sycowie.  Oprócz licznych konkurencji, w których dzieci wykazywały się sprytem i zwinnością fizyczną, imprezę uświetnił pokaz chirliderek. Pomimo wyczuwalnego ducha rywalizacji, górę wzięła świetna zabawa. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom oraz puchar. Organizatorem Olimpiady było Publiczne Przedszkole nr 3 im. Małego Księcia w Sycowie.


 • RAZ NA LUDOWO

VII Międzyprzedszkolny Festiwal Pieśni i Tańca „Raz na ludowo” odbył się 5 czerwca w Centrum Kultury w Sycowie. Dzieci z grupy ŻABKI zaprezentowały taniec krakowiak. Imprezę zorganizowało Przedszkole nr 2 w Sycowie, pod patronatem burmistrza Sławomira Kapicy. Po występach dzieci zaprezentował się zespół ludowy Sycowiacy. Dziękujemy Rodzicom za dowóz dzieci oraz uczestnictwo w  Festiwalu Pieśni i Tańca “Raz na Ludowo”. Dzieci do Festiwalu przygotowała pani Katarzyna Niwa.


 • DZIEŃ MAMY I TATY – PIKNIK Z RODZICAMI

W piątek 6 czerwca grupa  IV „Żabki” w nietypowy sposób świętowała  Dzień Mamy i Taty. Miał on formę Pikniku Rodzinnego. Dzieci wraz z rodzicami przybyli na miejsce zbiórki, skąd wyruszyła wycieczka rowerowa. Dzieci dla bezpieczeństwa miały założone kamizelki odblaskowe. Celem wycieczki było boisko na Kątach Śląskich.  Rodzice i dzieci zostali podzieleni na dwie grupy symbolizowane przez przyczepione do koszulek kolorowe kwiatki. Drużyny rywalizowały w różnych konkurencjach sportowych, zwinnościowych oraz orientacyjnych. Było dużo śmiechu, oklasków i okrzyków dopingu.  Po zakończeniu zawodów dzieci wyrecytowały dla swoich rodziców wiersz i wręczyli im własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Tatusiowie otrzymali medale z odznaką Super Taty, natomiast mamusie obrazki z czerwonym sercem. Nie obyło się oczywiście bez uścisków i buziaków. Pani Dyrektor pochwaliła dzieci za ich wysiłek i wręczyła im w nagrodę zestawy do puszczania baniek. Po zakończeniu części artystycznej uczestnicy mogli upiec na ognisku kiełbaski i częstować się słodkim podwieczorkiem. Dzieci wspólnie z rodzicami aktywnie spędzili czas na grach i zabawach ruchowych. Było to bardzo miłe, wesołe i rodzinne popołudnie. Piknik przygotowały wychowawczynie grupy: Katarzyna Niwa oraz Anna Walotka. Boisko oraz miejsce na ognisko przygotował Sebastian Michalski. Specjalne podziękowania należą się Panu Krzysztofowi Chruścielowi za zapewnienie nagłośnienia oraz Panu Kazimierzowi Szumskiemu za transport stołów i ławek z przedszkola.


 • Z WIZYTĄ W ZOO

Pięknego czerwcowego, słonecznego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do wrocławskiego ZOO. W radosnych nastrojach ruszyliśmy by oglądać żywe egzotyczne zwierzęta znane nam dotąd jedynie z książek i opowiadań. Odwiedziliśmy dom zebr, żyraf i kangurów. Ruszyliśmy na spotkanie ze słoniami, a zaraz potem mieliśmy okazję podziwiać drapieżne zwierzęta takie jak: tygrys czy puma. Zwiedziliśmy również ptaszarnię, wyglądającą na tropikalną dżunglę, goszczącą wiele gatunków ptaków. Podobały nam się kolorowe papugi czy krajowe orły. Niezwykle magicznym miejscem, które ujrzeliśmy była motylarnia, w której kolorowe i bajeczne motylki fruwały nad naszymi głowami. Wielką atrakcją dla naszych przedszkolaków okazała się wizyta w zwierzęcym dziedzińcu. To tam nasze przedszkolaki zobaczyły takie zwierzęta jak: kozy, kucyki i osiołki. Mogły je pogłaskać i nakarmić suchym chlebem czy słomą. Po tylu wrażeniach i emocjach należał nam się krótki odpoczynek. Wśród pięknej zieleni urządziliśmy sobie piknik, a kanapki na łonie natury smakowały wyśmienicie. Do przedszkola wróciliśmy niezwykle zadowoleni, a przedszkolaki jeszcze długo żyły wspomnieniami naszego wspólnego wyjazdu do zoo.


 • MOTYLKI W NIEDŹWIEDZIU GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE CICHO- SZA

12 czerwca 2014 DZIECI Z GRUPY MOTYLKI uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Cicho-sza”, czyli do mini Zoo  w Niedźwiedziu. Celem naszej wyprawy było poznanie życia zwierząt mieszkających  w zoo. Z wielkim zaciekawieniem przyglądaliśmy się zachowaniu małp, pawia, wielbłąda, różnych gatunków egzotycznych ptaków, kangurowi, noszącemu w torbie swoje maleństwo. Po drodze mijały nas koty, które podchodziły i łasiły się.  Pogoda nam dopisała, dlatego wspominamy wycieczkę bardzo miło.


 • KRASNOLUDKI, BIEDRONKI W BAJKOLANDZIE

Dnia 24 czerwca dzieci z Przedszkola BAJKA były na wycieczce w Bajkolandzie w Ostrzeszowie. Dzieci z wielką radością i uśmiechem na twarzy spędziły miłe chwile podczas podróży autobusem.

W Bajkolandzie przez dwie godziny, wśród kolorowych piłeczek, zjeżdżalni, tajemniczych przejść, jeździków, bujaków, autek, trampoliny, klocków i zabawek dzieci mogły wyszaleć się do woli. Zabawy sprawiły im wiele radości, zaspokoiły naturalną potrzebę ruchu, rozwijały kontakt oraz relacje koleżeńskie.

Nad bezpieczeństwem dzieci podczas wycieczki czuwały wychowawczynie, opiekunowie. Wszyscy w przyjemnej atmosferze wrócili do przedszkola, gdzie na dzieci czekali rodzice.


 • MOTYLKI, ŻABKI, TYGRYSKI ŻEGNAJĄ PRZEDSZKOLE

25 czerwca  nasze najstarsze grupy „Motylki”, „ Żabki”, “Tygryski” uroczyście pożegnały przedszkole. Wierszem i piosenką opowiedziały o trzech latach pobytu w przedszkolu: o trudnych początkach w „maluszkach”, o wspaniałych zabawach i pięknych przyjaźniach. Dzieci serdecznie podziękowały Pani Dyrektor i Paniom wychowawczyniom za trud wychowania oraz pracownikom przedszkola. Pani Dyrektor życzyła, by czas, który dzieci spędzą w szkole, był dla nich czasem radosnym i pełnym sukcesów. Podziękowała także rodzicom za  pomoc i zaangażowanie w życie przedszkola. Nasi absolwenci otrzymali dyplomy i pamiątki.
Mamy nadzieję, że nasi milusińscy będą nas ciepło wspominać i czasami odwiedzą swoje przedszkole.

Życzmy wspaniałych wakacji i dobrego startu w szkolne życie!

TOP
Skip to content