Co nowego u Krasnoludków?

krasnoludki-nowosci

PAŹDZIERNIK 2023

Tematyka kompleksowa:

  1. Idzie jesień przez ogród i sad.
  2. Idzie jesień do zwierząt.
  3. Co z czego otrzymujemy.
  4. Idzie jesień z deszczem.

Zadania wychowawczo – dydaktyczne:

  1. Przyroda jesienią – rozpoznawanie i nazywanie wybranych owoców i warzyw. Liczenie wyodrębnionych przedmiotów z wymienianiem liczebników. Słuchanie i śpiewanie piosenek o prostej linii melodycznej, śpiewanych przez nauczyciela; próby zapamiętywania tekstu i melodii. Uczestniczenie w zabawach z elementem naśladownictwa.
  1. Przyroda jesienią- poznawanie sposobów przygotowywania się zwierząt do zimy na przykładzie jeża, wiewiórki, bociana. Odpowiadanie na pytania dotyczące wysłuchanego utworu. Ustalanie równoliczności zbiorów poprzez łączenie ich elementów w pary, nakładanie ich na siebie lub przeliczanie. Tworzenie kompozycji z różnych materiałów i tworzyw.
  1. Działalność konstrukcyjno – techniczna – poznawanie etapów produkcji (np. papieru, chleba, cukru itp.), z wykorzystaniem filmu, Internetu. Liczenie wyodrębnionych przedmiotów z wymienianiem liczebników. Dobieranie przedmiotów w pary funkcyjne (np. buty pasują na nogi).Słuchanie i śpiewanie piosenek o prostej linii melodycznej; próby zapamiętywania tekstu i melodii. Uczestniczenie w zabawach z elementem naśladownictwa.
  1. Obserwowanie przyrody zmian zachodzących w przyrodzie, w bliskim otoczeniu przedszkola. Podstawy ekologii szanowanie wody, niemarnowanie jej.Działalność badawcza – naturalne zabawy badawcze, np. poznawanie właściwości różnych materiałów, w bezpośrednim z nimi kontakcie (budowanie babek z piasku, gniecenie papieru nitp.) Uczestniczenie w wybranych zabawach badawczych, np. badaniu tonięcia i pływania ciał. Zabawy z dźwiękami słuchanie i rozpoznawanie odgłosów dochodzących z otoczenia, maszerowanie w rytmie wystukiwanym na bębenku lub wyklaskiwanym przez nauczyciela. Ćwiczenia artykulacyjne – słuchanie i powtarzanie podanych słów, zdań. Wyodrębnianie obiektów do liczenia; określanie ich ilości: dużo, mało. Rozbudzanie zainteresowań plastycznych – malowanie: palcami, dłonią, pędzlem.

PIOSENKA

„Jarzynowy wóz”

Ref. Jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.

I. Tu marchew czerwona,
kapusta zielona,
rzodkiewek czerwone kuleczki,
w słonecznym kolorze słonecznik.

Ref. Jechał, jechał wóz … II. Tu strączki fasoli
i bobu do woli,
szpinaku zielona tam góra,
i burak pąsowy jak burak.

Ref. Jechał, jechał wóz …

Opracowała: mgr Julita Obiegło-Kiecka

TOP
Skip to content