O czym mruczą Tygryski?

tygryski-nowosciStyczeń 2020

Tematyka kompleksowa:

  1. Mijają dni, miesiące, lata…
  2. Zima i zwierzęta.
  3. Baśnie, bajki, bajeczki.
  4. Babcia i Dziadek.
  5. Muzyka wokół nas.

 

Zadania wychowawczo – dydaktyczne:

  1. Zachęcanie dzieci do interesowania się różnymi zjawiskami społecznymi i  kulturowymi związanymi z witaniem Nowego Roku na świecie. Pokazanie rytmiczności całego roku (pory roku, miesiące, tygodnie, dzień i noc).

 

  1. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, zachęcanie do obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie i występujących zjawisk atmosferycznych. Uwrażliwianie na potrzebę dokarmiania ptaków i zwierząt leśnych.

 

  1. Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i moralnych poprzez korzystanie z literatury dziecięcej. Zachęcanie do odwiedzania biblioteki, teatru, kina, zwracanie uwagi na kulturalny sposób zachowania się w tych miejscach.

 

  1. Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, interesowanie się członkami najbliższej rodziny, uczenie przywiązania i szacunku do osób starszych – szczególnie do babci dziadka.

 

  1. Rozbudzanie zainteresowań muzyką i instrumentami, które dziecko może świadomie wykorzystać do wywołania dźwięku. Przedstawienie sylwetki polskiego kompozytora Fryderyka Chopina i jego utworów muzycznych.

 

PIOSENKA:

Tytuł: Moja babcia i mój dziadek

1. Moja babcia i mój dziadek
to wspaniali są dziadkowie
Dziadek mnóstwo zna zagadek,
babcia bajkę nam opowie.

Ref. Bo na świecie nie znajdziecie
takich bajek i zagadek
jakie wnukom opowiada,
moja babcia i mój dziadek

2. Poprosimy naszą babcię
babciu z tajemniczą miną
opowiadaj swoją bajkę
a za każdym razem inną.

Ref. Bo na świecie nie znajdziecie…

3. Posadzimy teraz dziadka
na fotelu wiklinowym
Dziadku powiedz nam zagadkę
całkiem nową prosto z głowy.

Ref. Bo na świecie nie znajdziecie…

WIERSZ:

Tytuł: „Wróbelek”

autor: H. Ożogowska

Odleciały sobie ptaszki
hen, w dalekie strony.

Tylko wróbel na gałęzi
siedzi nastroszony.

Oj, nie żałuj, miły ptaszku,
że zostałeś z nami.

Będziemy cię zimą karmić
chleba okruszkami.

 

OPRACOWAŁA: mgr Monika Kowalska

(sm)