O czym kumkają Żabki?

zabki-nowosci

Styczeń 2020

Tematyka kompleksowa:

 1. Mijają dni, miesiące, lata…
 2. Zima i zwierzęta.
 3. Baśnie, bajki, bajeczki.
 4. Babcia i Dziadek.
 5. Muzyka wokół nas.

Zadania wychowawczo – dydaktyczne:

 1. Zachęcanie dzieci do interesowania się różnymi zjawiskami społecznymi i kulturowymi związanymi z witaniem Nowego Roku na świecie. Pokazanie rytmiczności całego roku (pory roku, miesiące, tygodnie, dzień i noc).

 

 1. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, zachęcanie do obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie i występujących zjawisk atmosferycznych. Uwrażliwianie na potrzebę dokarmiania ptaków i zwierząt leśnych.

 

 1. Wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych i moralnych poprzez korzystanie z literatury dziecięcej. Zachęcanie do odwiedzania biblioteki, teatru, kina, zwracanie uwagi na kulturalny sposób zachowania się w tych miejscach.

 

 1. Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, interesowanie się członkami najbliższej rodziny, uczenie przywiązania i szacunku do osób starszych – szczególnie do babci dziadka.

 

 1. Rozbudzanie zainteresowań muzyką i instrumentami, które dziecko może świadomie wykorzystać do wywołania dźwięku. Przedstawienie sylwetki polskiego kompozytora Fryderyka Chopina i jego utworów muzycznych.

 

PIOSENKA

„Kraina babci i dziadka”

Sł. i muz. K. Gowik

 1. Mama w pracy, tata w pracy, mało widzą nas. Ale za to babcia z dziadkiem zawsze mają czas. Mama w biegu, tata w biegu, śpieszą się co dnia. Ale za to babcia z dziadkiem mają niezły plan! Drzwi krainy czarodziejskiej otwierają nam!

Ref.: A tam lody kolorowe i zabawki odlotowe, karuzela i spacer z psem, wszystko wyczarował dziadek z babcią, ja to wiem! A tam kotki jak kłębuszki, a tam bitwa na poduszki. Potem pizza, a może dżem? Wszystko wyczarowała dziadek z babcią, ja to wiem!

 1. Mama stara się jak może, by być bliżej nas ale ciągle goni, goni ją ten wstrętny czas! Tata stara się jak może, aby z nami być, ale trudno jest na co dzień tak spokojnie żyć. Babcia z dziadkiem zapraszają, by się u nich skryć!

Ref.: A tam lody kolorowe i zabawki odlotowe, karuzela i spacer z psem, wszystko wyczarował dziadek z babcią, ja to wiem! A tam kotki jak kłębuszki, a tam bitwa na poduszki. Potem pizza, a może dżem. Wszystko wyczarowała dziadek z babcią, ja to wiem!

 

Opracowała: mgr Justyna Kędziora

 

 

(sm)