Co słychać u Biedronek?

biedronki-nowosci

Marzec 2019

Tematyka kompleksowa:

 1. Nie jesteśmy sami w kosmosie.
 2. Zwierzęta z dżungli i sawanny.
 3. Zwierzęta naszych pól i lasów.
 4. Marcowa pogoda.
 5. Wiosenne przebudzenia.

Zadania wychowawczo – dydaktyczne:

  1. 1. Świat bliski i świat dalekioglądanie książek z ilustracjami przedstawiającymi obiekty nieznane z bezpośredniej obserwacji .Przyswajanie nazw: globus, wszechświat, planety, Ziemia, Księżyc. Poznawanie ciekawostek na temat Ziemi i wszechświata oraz przyborów, narzędzi potrzebnych do obserwowania otoczenia, np. lupy, lornetki, mikroskopu.

   

  1. Przyroda poznawanie przedstawicieli zwierząt egzotycznych. Słuchanie wyjaśnień niezrozumiałych słów. Klasyfikowanie- porównywanie przedmiotów; klasyfikowanie ich ze względu na jakość (np. barwa, wielkość) i przynależność (np. klocki do klocków, kredki do kredek).

   

  1. Obserwacja przyrodyobserwowanie okazów przyrodniczych za pośrednictwem filmów, książek, zdjęć. Poznawanie warunków niezbędnych do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm). rozpoznawanie różnych odgłosów, dźwięków dochodzących z bliskiego otoczenia. określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, stosowanie określeń: blisko, daleko, wysoko, nisko, dalej, bliżej, wyżej, niżej.

   

  1. Oznaki wiosny – dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną. Uczestniczenie w wybranych zabawach badawczych, np. badanie tonięcia i pływania ciał. Nazywanie elementów pogody, części mieszkania, pomieszczeń przedszkolnych itp.

   

  1. Przyroda wiosnąobserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny – powroty ptaków (np. bocian), pojawiające się pierwsze kwiaty (przebiśniegi, krokusy) Poznawanie oznak nadchodzącej wiosny. Uczestniczenie w pracach dorosłych, dbających o rośliny w ich otoczeniu (np. pomoc przy podlewaniu roślin doniczkowych).

Piosenka:

Autor: B. Forma

Spotkanie z Wiosną

 1. Ciepły wietrzyk powiał dzisiaj.
  Słychać świergot ptaków.
  A w ogrodzie spotkać można
  miłych przedszkolaków.

Ref: Wiosna ,wiosna przyszła do nas,
bierzmy się za ręce.
Pośród młodej bujnej trawy,
kwiatów coraz więcej.

WIERSZ

Autor: Regina Gruchalska

 Radosna pora

Idzie do nas pani wiosna,
pora roku tak radosna.
Łąki obsypie kwiatami,
drzewa młodymi listkami.
Ptaki zaśpiewają wszędzie
i zielono wreszcie będzie.

 

 

Opracowała: Monika Kowalska

 

(sm)