Co słychać u Biedronek?

biedronki-nowosci

Marzec 2020

Tematyka kompleksowa:

  1. Zwierzęta z dżungli i sawanny.
  2. Zwierzęta naszych pól i lasów.
  3. Wiosenne przebudzenia.
  4. Marcowa pogoda.

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

 

  1. Przyroda poznawanie przedstawicieli zwierząt egzotycznych. Słuchanie wyjaśnień niezrozumiałych słów. Klasyfikowanie- porównywanie przedmiotów; klasyfikowanie ich ze względu na jakość (np. barwa, wielkość) i przynależność (np. klocki do klocków, kredki do kredek).

 

  1. Obserwacja przyrodyobserwowanie okazów przyrodniczych za pośrednictwem filmów, książek, zdjęć. Poznawanie warunków niezbędnych do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm). rozpoznawanie różnych odgłosów, dźwięków dochodzących z bliskiego otoczenia. określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, stosowanie określeń: blisko, daleko, wysoko, nisko, dalej, bliżej, wyżej, niżej.

 

  1. Oznaki wiosny – dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie przed zbliżającą się wiosną. Uczestniczenie w wybranych zabawach badawczych, np. badanie tonięcia i pływania ciał. Nazywanie elementów pogody, części mieszkania, pomieszczeń przedszkolnych itp.

 

  1. Przyroda wiosnąobserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny – powroty ptaków (np. bocian), pojawiające się pierwsze kwiaty (przebiśniegi, krokusy) Poznawanie oznak nadchodzącej wiosny. Uczestniczenie w pracach dorosłych, dbających o rośliny w ich otoczeniu (np. pomoc przy podlewaniu roślin doniczkowych).

PIOSENKA

Piosenka „Wiosna”

1. Promyk słońca wyjrzał zza chmury
I zobaczył świat szarobury.
I pomyślał: „Kto tu pomoże?
Świat taki szary być nie może!”

Ref. Kto obudzi pąki kwiatów? (WIOSNA!)
Kto pokaże gniazda ptakom? (WIOSNA!)
Kto wygoni misia z nory?
Zazieleni pola, bory?

2. Promyk słońca spotkał wiosenkę
I zaśpiewał krótką piosenkę.
Daj wiosenko kwiatków troszeczkę
I obudź misia, obudź rzeczkę.

Ref. Kto obudzi pąki kwiatów? (WIOSNA!)
Kto pokaże gniazda ptakom? (WIOSNA!)
Kto wygoni misia z nory?
Zazieleni pola, bory?

3. I wiosenka go posłuchała,
Kolorowe kwiaty nam dała.
Zabłysnęła w krąg kolorami
I już zostanie teraz z nami.

Ref. Obudziła pąki kwiatów! (WIOSNA!)
Pokazała gniazda ptakom! (WIOSNA!)
Wygoniła misia z nory!
Ożywiła pola, bory!

OPRACOWAŁA: mgr Małgorzata Mazur
(sm)