Wieści z Motylkowej łąki

motylki-nowosci

Kwiecień 2021

Tematyka kompleksowa:

 1. Wiosenne przebudzenia.
 2. Wiosenne powroty.
 3. Wiosna na wsi.
 4. Dbamy o przyrodę.

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

 1. Wzbogacanie wiadomości na temat kwiatków doniczkowych i ich pielęgnacji. Poznanie czynników niezbędnych do życia i prawidłowego rozwoju roślin. Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny.
 1. Wzbogacanie wiedzy na temat życia pszczół i ich znaczenia w życiu człowieka. Poznanie wiadomości na temat życia i zwyczajów zwierząt i ptaków zamieszkujących pola i lasy. Zwrócenie uwagi na ostrożność w kontaktach ze zwierzętami.
 1. Wzbogacanie wiedzy o środowisku przyrodniczym. Utrwalanie nazw i wyglądu zwierząt zamieszkujących wiejskie podwórko. Poznanie znaczenia zwierząt hodowlanych w życiu człowieka. Rozwijanie wrażliwości dotykowej.
 1. Kształtowanie świadomości ekologicznej. Rozumienie konieczności szanowania przyrody. Poznawanie znaczenia drzew dla ludzi i środowiska. Poznawanie informacji na temat przejawów działalności ekologicznej człowieka. Wzbogacanie słownictwa o nowe słowa.

 PIOSENKA

„Na podwórku”

(Sł. Ewa Stadtmuller, muz. Anna Kuszcze)

 1. Na podwórku zamieszanie,

Każdy czeka na śniadanie,
Głodny kot na płot się drapie
a gospodarz smacznie chrapie.

Ref.: Gospodarzu, wstawać pora,
Karmić kury i indora,
Nieść do stajni sianko świeże,
A nie w łóżku sobie leżeć!

 1. Pieje kogut kukuryku!
  Nie ma ziarna dziś w kurniku!
  Krowa muczy, kwiczy prosię:
  Ktoś tu ma nas wszystkich w nosie.

  Ref.: Gospodarzu, wstawać pora,…

  3. Gdy gospodarz to usłyszał,
  Krzyknął: spokój, krzyknął: cisza,
  Fantastyczny sen dziś miałem,
  Więc przerywać go nie chciałem.

  Ref.: Gospodarzu, wstawać pora,…

WIERSZ DO NAUKI:

,,W gospodarstwie”

T.M. Massalska

Pieje kogut już od świtu;
– Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: – W lewo!
Gdacze: – W prawo!
Kaczka kwacze: – Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: – Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.

Koń opędza się od much.
I rży głośno: – Jestem zuch!
Świnka chrumka: – Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: – Miau!
A pies szczeka: – Hau! Hau! Hau!

Opracowała: Monika Szymczyk