Wirusy i infekcje atakują. Sprawdź na co najczęściej chorują dzieci.

Alarm! Wystarczyło kilka chłodniejszych dni, by w przychodniach zaczęły się ustawiać kolejki chorych. Największe do pediatrów, bo infekcje i wirusy najczęściej i najszybciej atakują dzieci. Sprawdź, na co chorują maluchy.

Sezon na przeziębienia trwa! Niskie temperatury i jesienna plucha sprzyjają rozwojowi groźnych wirusów atakujących zwłaszcza najmłodszych. Przyczyną aż 90 proc. infekcji są wirusy – rynowirusy, koronawirusy, wirus oddechowy czy rzadziej wirusy grypy i paragrypy. Wywołują w większości objawy przeziębienia z wodnistym katarem, kaszlem i bólem gardła, którym zwykle towarzyszy wysoka gorączka. Jednak mogą też powodować poważniejsze schorzenia, takie jak zapalenie krtani, tchawicy, ucha środkowego, oskrzeli, a nawet płuc.

W okresie jesienno-zimowym dzieci najczęściej chorują na biegunki rotawirusowe, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Notuje się zwiększoną liczbę zachorowań, których przyczyną są w szczególności wirusy, ale i bakterie. Ostatnio obserwujemy u najmłodszych pacjentów liczne zakażenia norowirusami, które mogą być przyczyną nieżytu żołądka i jelit – mówi dr Zofia Szymanowska, pediatra. Rozwojowi infekcji sprzyjają też skoki temperatury.

Choroby – zwłaszcza u dzieci, które po raz pierwszy zaczęły chodzić do żłobka czy przedszkola – może wywołać również stres związany z wejściem w nowe środowisko. Pamiętajmy także o szczepieniu pociech. Przeciw samym tylko rotawirusom szczepi się dzieci do 24. tygodnia życia! Należy także przestrzegać podstawowych zasad higieny, bo jej brak może nawet doprowadzić do zachorowania malucha na szkarlatynę! Ta poważna choroba objawia się charakterystyczną wysypką i malinowym nalotem na języku. Nie ma z nią żartów – powikłania mogą być bardzo groźne dla serca, nerek czy stawów. Na szkarlatynę nie ma szczepionki, jednak można ustrzec przed nią dzieci, m.in. pilnując, by dokładnie myły ręce i nie zbliżały się do chorych. Ze zwykłym przeziębieniem bardzo łatwo pomylić inną groźną chorobę – anginę. Na pierwszy rzut oka obie infekcje wyglądają podobnie. Malucha boli gardło, jest to ból dotkliwy, a choroba rozwija się bardzo szybko. Pojawia się też wysoka gorączka, a dziecko ma trudności z przełykaniem pokarmu. Co ciekawe, anginie bardzo rzadko towarzyszą katar i kaszel, choć oczywiście są wyjątki. Gdy jednak mimo naszych starań dzieci złapią już jakąś infekcję, przynajmniej przez tydzień zatrzymajmy je w domu! Dopóki nie wyzdrowieją, nie wysyłajmy ich na siłę do przedszkola!

A oto, na co najczęściej chorują maluchy:

Angina

Wywołują ją bakterie paciorkowce, dzieci zarażają się drogą kropelkową. Zaczyna się nagle. Objawy to wysoka gorączka, nawet 40 st., ból gardła, trudności z połykaniem, ból promieniujący w kierunku uszu, zaczerwienienie gardła, żółte naloty na migdałkach, ból głowy, osłabienie.

Grypa

Wirus grypy też zaraża drogą kropelkową. Objawy: wysoka gorączka, nawet 39 st. Dziecko jest apatyczne, marudne, senne, bolą je mięśnie, kości, głowa, gardło. Ma dreszcze, suchy kaszel, brak apetytu. Czasem dziecko ma też katar, biegunkę, ból brzucha, nudności i wymioty, a towarzyszy jej też zapalenie ucha środkowego, krtani lub duszność. W ciągu 48 godz. od wystąpienia objawów należy podać leki przeciwwirusowe i przynajmniej tydzień zatrzymać dziecko w domu. Grypy nie leczy się antybiotykami, z wyjątkiem szczególnych przypadków. Maluchowi należy podać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, z wyjątkiem kwasu acetylosalicylowego. Warto też dać syrop łagodzący kaszel.

Zapalenie płuc

Występują dwa podstawowe jego rodzaje: wirusowe i bakteryjne. U dzieci do 5. roku życia częsty jest pierwszy typ, u starszych – drugi, wywoływany zazwyczaj przez dwoinkę zapalenia płuc, gronkowca czy pałeczki Mycoplasma pneumoniae, Moraxella, Haemophilus. Objawy: zaczyna się od gorączki 38-39 st. i kaszlu. Dochodzi często ból głowy i zaburzenia oddychania. Dziecko oddycha szybciej niż zwykle, nierówno, może skarżyć się na ból klatki piersiowej.

Zapalenie oskrzeli

Najczęściej przez zakażenie kropelkowe wywołują je różne wirusy: RSV, rhinowirusy, adenowirusy i in. Ostre zapalenie występuje zwykle po 3-4 dniach infekcji, najczęściej wirusowej: zapalenia gardła, kataru. Gdy pojawi się temperatura i kaszel – początkowo suchy, później przechodzący w wilgotny – to już zapewne zapalenie oskrzeli. Diagnozę musi postawić lekarz po osłuchaniu dziecka. Leczone antybiotykami.

Szkarlatyna (płonica)

Od zainfekowania do wystąpienia objawów mija zwykle 2-5 dni, co jest charakterystyczne dla zakażeń paciorkowcami grupy A. Początek jest ostry: gorączka sięgająca 39-40 °C, ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, często wymioty. Dochodzą też zmiany w gardle: migdałki są powiększone, żywoczerwone, pokryte nalotem, czasem klasyczna ropna angina. Łuki podniebienne są przekrwione, intensywnie czerwone. Charakterystyczny malinowy język.

Zapalenie ucha środkowego

Jedna z częstszych chorób dzieci, szczególnie od 6. do 18. miesiąca życia. Starsze dzieci chorują rzadziej. Objawy: malec gorączkuje i wyraźnie cierpi. Im młodsze dziecko, tym trudniej się zorientować, że właśnie na ból ucha. Niemowlę manifestuje chorobę, pociągając rączką za chore ucho, pocierając nim o poduszkę. Płacze i niechętnie je. Kilkulatki skarżą się na ból ucha, czasem na szum w uszach lub pogorszenie słuchu. Mogą dokuczać też ból brzucha, wymioty lub biegunka.

Zapalenie zatok

Zatoki przynosowe wyłożone są błoną śluzową, a małymi otworami połączone z przewodami nosowymi. Wdychane powietrze jest tu podgrzewane i zwilżane. Noworodki przychodzą na świat z zatokami nie w pełni wykształconymi. Dojrzewają dopiero z czasem i wzrostem dziecka, więc zapalenia zatok przynosowych pojawiają się zazwyczaj dopiero w wieku przedszkolnym lub szkolnym.

ŹRÓDŁO: ONET.PL – Wirusy i infekcje atakują. Sprawdź na co najczęściej chorują dzieci – Wiadomości (onet.pl)

TOP
Skip to content